1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

100-lecie Urodzin S. Czesławy

SANDOMIERZ - W dniu 2 grudnia 2021 r. dostojna Jubilatka Siostra Czesława Skura, w naszym domu prowincjalnym w Sandomierzu, świętowała 100 rocznicę urodzin. Była to dla nas okazja, aby wyrazić Bogu i Maryi wdzięczność za dar Jej życia i powołania.

 

Dostojnej Jubilatce życzenia osobiście złożył Burmistrz Marcin Marzec wraz z kierownikiem UCS. Burmistrz w słowach skierowanych do Jubilatki wyraził: „ Dzień urodzin Siostry to wyjątkowe święto dla całego społeczeństwa naszego miasta. Nie wielu mieszkańcom naszego miasta dane jest świętować tak wspaniały Jubileusz. Doświadczenie życiowe jakie Siostra posiada jak również blaski i cienie codzienności to niezwykła skarbnica wiedzy z której możemy czerpać dzieląc się tym z innymi Siostry życie staje się drogowskazem dla kolejnych pokoleń”.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz złożył Jubilatce życzenia i podarował jej ikonę Matki Bożej. Następnie sprawował w intencji siostry Mszę św. w kaplicy domu prowincjalnego w Sandomierzu. Razem z biskupem modliła się cała wspólnota zakonna z Przełożoną Prowincjalną s. Ewą Janek oraz rodzina jubilatki i siostry z pobliskich domów. Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii do ewangelicznej przypowieści o domu, podkreślając, że fundamentem chrześcijańskiego życia powinien być Chrystus. „ Zdecydowała się na szczególną formę podążania z Chrystusem, jaką jest życie zakonne. Przedłożyła je ponad inne możliwości, które oferował świat. A przecież życie we wspólnocie, według rad ewangelicznych jest bardzo wymagające. Wszyscy musimy konfrontować się ponadto z naszymi słabościami . Tym bardziej, że człowiek wcale nie jest dobry ze swej natury. Pomimo przyjęcia chrztu nosimy blizny po grzechu pierworodnym. Myślę, że s. Czesławie pomagała Maryja – Niepokalana, Przeczysta Bogurodzica, której wizerunki malowała. Wierzę, że przepiękne obrazy siostry Czesławy były jednocześnie zwierciadłem jej duszy. Tam najpierw malowała, przenosząc to potem na płótno. Jej radosny jubileusz jest zachęto do budowania gmachu życia na fundamencie wiary – mówił biskup.

Siostra Czesława urodziła się 2 grudnia 1921 roku we wsi Ciszyca Górna parafia Tarłów. Decyzja o wyborze życia zakonnego zrodziła się u s. Czesławy na gruncie religijnego wychowania w domu. Do Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej została przyjęta 28 maja 1942 roku w Sandomierzu. Pierwsze śluby złożyła w 1945 a w roku 1950 śluby wieczyste w Mariówce. Siostra Czesława to „artystyczna dusza” - tworzyła liczne dekoracje: żłóbków, ołtarzy na Boże Ciało, na peregrynacje Maryi, wykonywała je przeważnie w Sandomierskiej Katedrze. Używała prostych narzędzi, wyrażając głębokie myśli, by przybliżyć serca do Jezusa , Maryi i Ojczyzny. Namalowała wiele obrazów, które znajdują się w naszych wspólnotach w kraju i zagranicą. Dnia 1 lutego 2020r. świętowała swój Brylantowy Jubileusz” – 75 –lecia profesji zakonnej. Zawsze była pełna wiary, ofiar, poświęcenia i modlitwy. Szła przez życie służąc Bogu, Kościołowi i bliźnim. Często powtarzała: „ Pan Jezus jest najlepszym Lekarzem i Zbawcą a Maryja Jego Matka będzie Ci pomagać w życiu”. Jej życie jest ciche, pokorne, skromne, robiła wszystko dla chwały Bożej i by innym sprawić radość oraz prowadzić do Boga.

Dziękujemy za naszą Jubilatkę Bogu, składamy serdeczne życzenia i niech jej przykład dalej nas inspiruje.

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl