1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Adwent jest zawsze młody

RYGA (ŁOTWA) - W dniu 29 listopada br., w święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego, w kościele kapucynów w Rydze pod wezw. Św. Alberta młodzi ludzie rozpoczęli drogę Adwentu na adoracji i uwielbieniu Jezusa oraz w modlitwie wstawienniczej, na której posługiwały siostry służki.

Impulsem oranizowania wieczoru uwielbienia jako miejsca spotkania młodych było wezwanie Papieża Franciszka do odnowienia obchodów Światowych Dni Młodzieży w kościołach partykularnych w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Chociaż nieco póżniejszym terminie, jednak spotkanie młodzieży miało elementy kluczowe ŚDM.

Przede wszystkim, było to żywe i radosne doświadczenie wiary i wspólnoty, dające przestrzeń do kontemplowania piękna oblicza Pana na adoracji eucharystycznej oraz w liturgii pokutnej. Przestrzennym, przyciemnionym kościele św. Alberta młodzież mogła skorzystać z sakramentu Pokuty i Pojednania, przynosząc Jezusowi "swoją bezsilność" ‒ także napisaną na karteczkach, które najpierw były włożone u stóp ołtarza, a pod koniec spotkania ‒ zniszczone w płomieniach ognia.  

Wieczór uwielbienia był także okazją poznać i doświadczyć Kościoł. Przede wszystkim ‒ poznać Kościół w Jego świętych i błogosławionych z Zakonu Serafickiego. W bocznej kaplicy, wypełnionej ikonami świętych franciszkańskich, można było pomodlić się przy relikwiach bl. Honorata Koźmińskiego, odnowiając czy dopiero odkrywając w sobiewezwanie do świętości.

Z drugiej zaś strony, młodzież mogła aktywnie dyskutować o aktualne problemy Kościoła "dziś". Zachęceni do wymiany myśli, młodzi szczerze napisali swoje wypowiedzi na dużych plakatach. Oni dzielili się tym, co im przeszkadza świadczyć o Jezusie Chrystusie innym, jak oni widzialiby swój wkład we wspólnotę Kościoła oraz jaki Kościól w przyszłości byłby ich marzeniem.

Wysłuchanie głosu młodych było tym bardziej cenne, gdyż pomagało nam wspólnie iść drogę synodalności w naszej wspólnocie Kościoła lokalnego. Pięknie było dostrzec, że głos młodych wiele się nie różni od głosu Papieża Franciszka, gdy on pisze o Kościele: "Kościół jest ojcowskim domem, gdzie jest miejsce dla każdego z jego trudnym życiem."

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl