1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Nowe wyzwanie

miniatura RYGA - W ramach roku Samuela, który odbywa się we wspólnocie Ķīpsala już dziesiąty rok (w maju tego roku, w przeddzień Zesłania Ducha Świętego, będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę), narodził się nowy kierunek apostolatu w pracy z młodymi, ktorzy już skończyli rok Samuela.

Forma grupy Samuela jest taka, że młodzi podejmują wspólną drogę rozeznawania na rok. Potem trzeba podjąć decyzję i grupa się kończy, a nowa grupa rozpoczyna wspólną podróż.Liepāja (1)

Biorąc wzór z Ojca Honorata i rozpoznając znaki czasu podczas ograniczeń pandemii, w modlitwie odkryłyśmy, że nastał czas, by odpowiedzieć na pragnienia młodych ludzi, którzy byli razem, aby wspólnie iść drogą wiary wraz z podobnie myślącą młodzieżą – chrześcijanami, którzy także ukończyli rok Samuela.Dajemy im możliwość udziału w dniach duchowej odnowy. 

Pierwszy weekend odbył się na początku tego roku w Aglonie, dokąd udało się 12 młodych osób. Towarzyszyła im s. Zane. Tematem weekendu była „Wewnętrzna modlitwa”, a kierunek w jakim należy iść wskazali nam proboszcz Daumants Abrickis i ks. Lauris Kārklis. Był czas, aby zdobyć doświadczenie wewnętrznej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, wspólny różaniec i Eucharystia, a także przestrzeń, aby wsłuchać się w to, co Słowo Boże mówi do mnie dzisiaj. Ksiądz Daumants dał również młodym możliwość zobaczenia różańców ofiarowanych Matce Bożej z Aglony przez papieża JPII i papieża Franciszka podczas ich wizyty na Łotwie. Wieczorem, nie chcieliśmy się rozstawać, przy herbacie dzieliliśmy się wspólnym doświadczeniem drogi wiary i swoimi talentami. Ksiądz Daumants przyniósł akordeon swojego ojca i, zachęcony podekscytowaniem młodzieży, zagrał dla nas kilka znajomych melodii. Także jeden z młodych uczestników spotkania zagrał nam na akordeonie. W Aglonie doświadczyliśmy miłość Matki Bożej i serdecznego przyjęcia. Młodzi ludzie prosili, aby nie było to ostatnie takie spotkanie. Jeden z nich podzielił się swoimi przeżyciami: „Za każdym razem, gdy się spotykamy, bałem się, że to będzie ostatnie spotkanie. Teraz jestem o to spokojny, bo tworzymy już wspólnotę i wy teraz nie możecie nas zostawić!"

Aglona (3)

Drugi weekend duchowej odnowy absolwentów roku Samuela odbył się na początku kwietnia br. w Lipawie. Towarzyszyły w nim s. Gunta, s. Marīte i s. Zane. Konferencji na temat spowiedzi przewodniczył ksiądz z Lipawy Edijs Silevičs, który był dla całej grupy nowo odkrytym skarbem. Po konferencji, podczas spaceru nad morzem, młodzi ludzie dalej dyskutowali na ten temat i dzielili się swoimi pierwszymi wrażeniami – cóż nowego można jeszcze powiedzieć o spowiedzi…? A jednak, Duch Święty poruszył serca wielu gorliwym przemówieniem kapłana i objawił nowe glębokości spowiedzi. Pół godziny po konferencji młodzi ludzie zasypali księdza ważnymi dla siebie pytaniami na ten temat. Później wybraliśmy się na wycieczkę po Lipawie, zwiedzając katedrę prawosławną oraz kościół i wspólnotę ojców dominikanów z Lipawy. Udaliśmy się także na spacer po starym mieście, gdzie doświadczyliśmy charakterystycznego Lipawski wiatru. Na popołudniowej konferencji przemawiał ordynariusz diecezji Lipawskiej J.E. ks. bp Wiktor Stulpin. Przywitał nas on serdecznie w swojej rezydencji, gdzie mówił o tym jak ważne jest podejmować właściwe decyzje i odpowiadał na pytania młodych ludzi. Zostaliśmy również bardzo ciepło przyjęci przez siostry ze wspólnoty Chemin Neuf, które zapewniły nam noclegi i zadbały o nasze posiłki. Dla młodzieży to była okazja do poznania codziennego życia, pracy i misji wspólnoty Chemin Neuf, o której z radością opowiedziały siostry. Wspólny obiad był doskonałą okazją, aby zadać ciekawe pytanie dotyczące zarówno powołania, jak i doświadczenia misji oraz aby lepiej się poznać. Dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy. Młodzież podzieliła się później z nami, że  było to dla nich głębokie przeżycie obecności Boga.

Liepāja (2)

Pod koniec weekendu młodzi ludzie wyrazili prośbę i pragnienie, by po raz drugi brać udział w rekolekcjach w ciszy latem - razem z młodymi z nowego roku Samuela. Kiedy usłyszeli, że nie ma przeszkód, powiedzieli: „Dzięki Bogu, nasze modlitwy zostały wysłuchane!”. Po powrocie domu otrzymałam SMS-a od Andrzeja, który wyraził to, czego doświadczyliśmy my wszyscy „…chciałem wyrazić raz jeszcze podziękowanie za Waszą pracę. Organizowane przez Was wydarzenia są tak proste, szczere i tak prawdziwe. Wrócilem do domu pełen radości, energii i poczucia obecności Bożej.” Tak, ponieważ wszyscy jesteśmy tacy prości, serdeczni, prawdziwie ukochane dzieci Boże. Młodzi podzielili się również na końcowym kręgu, że spotkanie Samuela jest miejscem, gdzie mogą być najbardziej sobą, tacy jacy są, bez masek. A my wszyscy wiemy, że dzieje się tak dlatego, że Chrystus jest w centrum naszego spotkania! s. Zane

Aglona (2)

Aglona (4)

Aglona (5)

Aglona (6)

Aglona (6)

Aglona (7)

Liepāja (3)

Liepāja (4)

Liepāja (5)

Liepāja (6)

Liepāja (7)

Liepāja (8)

Liepāja (9)

Liepāja (10)

Liepāja (11)

 

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl