1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Rekolekcje indywidualne

pustyniaCoraz częściej młodzi ludzie szukają miejsc, w których mogliby zatrzymać się na kilka dni, by przemyśleć sens swojego życia, by się wyciszyć i po prostu odnaleźć samego siebie w bliskości Boga i natury. Dlatego staramy się wyjść na przeciw tym pragnieniom i proponując młodym indywidualne rekolekcje towarzyszymy im modlitwą i rozmową, wspierając ich w poszukiwaniu i pełnieniu Woli Bożej.

Oto świadectwo jednej z uczestniczek rekolekcji indywidualnych:

 "Ciężko mówić o powołaniu nie posługując się banalnymi sformułowaniami. Ale już tak jest, że przy wybieraniu życiowej drogi najprostsze prawdy stają się prawomocne. Tak po prostu i bezdyskusyjnie. Okazało się, że nie ma w tym wielkiej filozofii i nie trzeba być tytanem intelektu, żeby móc odpowiedzieć sobie na jedno z najważniejszych pytań. Ale wysiłku rzeczywiście to wymaga…

Moja droga do podjęcia decyzji była raczej trudna i wymagała sporo pracy, lecz skoro Bóg wymagał to najwyraźniej wiedział, że stawianie wymagań ma sens. A było tak….

Prawie dwa lata temu byłam teoretycznie modelową młodą kobietą, współcześnie uznawaną za wzorową dla społeczeństwa, gospodarki i ruchu feministycznego. 26 lat, wyższe wykształcenie, praca w dobrze płatnym zawodzie, niezależna finansowo, rozpoczęte studia doktoranckie, oczytana, o ciekawych zainteresowaniach, rozmiłowana w sporcie, a zatem posiadająca niezłą sylwetkę. Mężczyzn wokół mnie kręciło się wtedy tylu, że z zażenowania nie wiedziałam gdzie oczy podziać. Kiedy czytam moje pamiętniki z tamtego okresu nie ma w nich o tym wszystkim ani słowa. Pewnie nie to było dla mnie ważne. Poczuciu stabilizacji, niezależności i pewności o swoją przyszłość towarzyszyło przeświadczenie, że to nie to, że nie do tego jestem stworzona, że nie w tym się zrealizuję i że nie to miało być moim życiowym celem.

kaplicaMałżeństwo raczej wykluczałam. Widziałam je raczej jako niepewną inwestycję, w której niewiele zależy ode mnie. Gdzie trzeba oddać siebie, szczególnie będąc kobietą, niekoniecznie uzyskując coś w zamian. Wdziałam je raczej jako zamknięcie pewnego etapu rozwoju, po którym nie będę żyła dla siebie, lecz dla kogoś. Podobno twierdziłam, że małżeństwo jest nie dla mnie. Teraz wiem, że wtedy- na tamtym etapie mojego rozwoju, stwierdzenie to było prawdziwe. Mimo schematu, jaki miałam zakodowany, a który właściwy jest współczesnej kobiecie (szkoła po niej studia potem praca i małżeństwo, w dalszej kolejności mieszkanie-oczywiście w kredycie- a jak już jest to można myśleć o dzieciach), udało się Bogu jakoś przedrzeć do mojego umysłu i dać do zrozumienia- stój, to nie dla Ciebie. Więcej z tego wtedy nie rozumiałam, ale naprawdę chciałam zrozumieć.

Jako osoba wierząca i uduchowiona, praktykująca, choć nie przesadnie, zaczęłam się rozglądać za innymi alternatywami, a jedyną alternatywą wydawał mi się stan duchowny. Wtedy znalazłam informacje o różnych zakonach, a Bóg poprowadził mnie do Sióstr Służek i siostry Oli.

Byłam tam dwa razy, a każda z wizyt była dla mnie w pewnym sensie zmartwychwstaniem- nauką patrzenia w siebie, szkołą pokory i szczerości w stosunku do samej siebie. Lekcją czytania tego, co Bóg mi chce powiedzieć. Po rozmowach z s. Olą, moim kierownikiem duchowym i księdzem z mojej parafii, okazało się, że najważniejsze dla mnie są te oto zasady:

• nie myśl za dużo; • nie naciągaj; • bądź pokorna; • zdaj się na Pana.

dłonieBanalne, prawda? Wszyscy to wiemy, prawda? Ja też to wiedziałam, ale wiedza nie oznacza przecież rozumienia ani pojmowania.

Minęło pół roku, zanim się połapałam, że moim powołaniem nie jest zakon i kolejne pół, zanim nabrałam pewności, że jest nim małżeństwo. Uważam, że jest to droga trudniejsza od życia konsekrowanego, ale skoro taki Bóg dla mnie obmyślił plan, to nie może być to złe czy niewykonalne. Nie pozostaje mi nic innego, jak poddać się jego woli i ufać, że dam radę."

rekol2

Jezus przygotował Ci miejsce i czas na spotkanie i czeka na Ciebie!

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl