1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Sandomierz 8-10 lutego 2013


Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze!” ( Bł. Chiara Luce Badano)

rekol pow1Rozpoczynając od słów młodej włoskiej Błogosławionej, pragnę podzielić się tym, czego Bóg pozwolił mi doświadczyć podczas zimowych rekolekcji dla dziewcząt, odbywających się w Sandomierzu w dniach 8 – 10 lutego 2013r.
… Wzmożony ruch w Domu Prowincjalnym, wcześniejsze przygotowania, a w końcu witanie przybywających dziewcząt z różnych części Polski – Jedlińska, Drzewicy, Sandomierza, Magnuszewa, Garbatki- Letnisko oraz Białego Dunajca… To znak, że już czas rozpocząć rekolekcje pod hasłem „ ŻYCIE JEST PIĘKNE!”, w których towarzyszył nam Ks. Andrzej Kościóczyk, sercanin.

Piątkowy wieczór był dla nas czasem zapoznania się, stworzenia małej Wspólnoty i wejścia w klimat tego wyjątkowego czasu. Pomocą ku temu służył nam film, pt. : „ Octoberbaby”. Ukazuje on wartość każdego ludzkiego życia od momentu poczęcia oraz potrzebę miłości i przyjęcia wpisaną w każdą osobę ludzką. Prowadzi nas także do refleksji, że Bóg Ojciec jest Tym, przez Którego zawsze jesteśmy CHCIANI I KOCHANI!
rekol pow3W sobotę jeszcze głębiej pochylałyśmy się nad życiem, jego pięknem i wartością. Podczas pierwszej konferencji Ks. Andrzej zwrócił uwagę na to, że życie jest piękne, ponieważ ZAWSZE kocha nas jedna Osoba – ON, Jezus Chrystus! Jest to Miłość Ukrzyżowana, nie bojąca się cierpienia, bycia złamaną, a nawet odrzuconą. Aby zrozumieć Tę Miłość, trzeba także poznać kim jest człowiek, każdy z nas… Trzeba poznać jaką miarą można mierzyć człowieka… A tą miarą jest serce, jak nauczał młodych Bł. Jan Paweł II- określany mianem PIĘKNEGO CZŁOWIEKA. Następnie podczas spotkań w grupach, które animowały Siostry – s. Anna Baćmaga, s. Grażyna Chrobak, s. Monika Dudek i s. Agnieszka Szczęsna, mówiłyśmy o naszej tożsamości i o celu naszego życia. Uwieńczeniem tego czasu było przygotowanie przez każdą z grup plakatu, pt.: „ Człowiek – arcydzieło Boga”. Kolejnym potwierdzeniem Bożej miłości wobec człowieka był centralny punkt dnia – Eucharystia, podczas której Jezus pokazuje nam, że pięknie żyć to pełnić wolę Ojca, oddając się Jemu z miłości.

rekol pow2Poobiedni odpoczynek był okazją do zwiedzania Sandomierza, umacniania nowych przyjaźni i refleksji. Po południu, zarówno podczas spotkań w grupach, jak i konferencji, poznawałyśmy postać Bł. Chiary Luce Badano i jej sekretu na szczęśliwe, święte życie. To właśnie19 - letnia Chiara uczy nas radosnego, aktywnego, pięknego przeżywania młodości w przyjaźni z Bogiem i rówieśnikami, a jednocześnie gotowości na pogodne przyjęcie krzyża cierpienia i choroby. To także ona, kieruje nie tylko do swoich przyjaciół, ale także do nas słowa, na które nie możemy pozostać obojętni: „ Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze!” Świadectwo życia PIĘKNYCH LUDZI – tzn. Świętych, których daje nam Kościół ( w osobach, np.: Bł. Jana Pawła II, Bł. Chiary) stają się dla nas przykładem JAK ŻYĆ PIĘKNIE oraz, że możliwe jest tak właśnie żyć i być szczęśliwym!
Wyrazem radości z daru życia i przeżywanej młodości był wieczorek pogodny, w którym wzięły udział także Siostry ze Wspólnoty domowej. Ten radosny czas to okazja nie tylko do zabawy, ale i poznania sióstr z nieco innej, i trochę bliższej strony. Natomiast podczas wieczornej adoracji spotykałyśmy się z TYM, Który nieustannie nas kształtuje, przenika, prowadzi i czyni pięknymi swoim Boskim Pięknem.
Wdzięczność za przeżyty czas rekolekcji i odkrywanie piękna życia wyrażałyśmy podczas niedzielnej Eucharystii i wspólnego spotkania. Dziękujemy Ks. Andrzejowi „ duchowemu kardiologowi serc” oraz wszystkim Siostrom Domu Prowincjalnego w Sandomierzu za wszelkie dobro i modlitwę.
Ufamy, że pragnienie pięknego i dobrego przeżywania życia będzie wzrastało nie tylko w młodych, dziewczęcych sercach, ale także i w naszych – oddanych TEMU, Który jest Piękny!

s. Agnieszka Szczęsna

 

rekol pow4Miło wspominam pobyt w domku sióstr podczas zimowych rekolekcji w Sandomierzu. Zdecydowałam się na ten wyjazd w ostatniej chwili i nie żałuję. Siostry otoczyły nas dobrą opieką. Miałyśmy zapewnione smakowite posiłki. Wszystko było na miejscu (nauki rekolekcyjne, nocleg, kaplica, jadalnia), dlatego w 100% mogłyśmy się skupić tylko na jednym - na doskonaleniu naszej wiary i rozmyślaniu nad naszym życiem. Ksiądz rekolekcjonista mówił jasnym i zrozumiałym językiem. Można było z nim szczerze pogadać. Chciałabym, żeby poprowadził on także kolejne rekolekcje, które (mam nadzieję) odbędą się w wakacje. Najbardziej cenię to, że podczas tych rekolekcji miałyśmy takie spotkania - "Mini Rozmowy w Toku", na których mogłyśmy się wymieniać swoimi opiniami i doświadczeniami na temat życia, wiary. Nie zabrakło także atrakcji takich jak: oglądanie filmu, gry i zabawy, zwiedzanie Sandomierza. Zachęcam wszystkich do kolejnych sandomierskich rekolekcji! Jednocześnie dziękuję wszystkim siostrom za gościnę i trud włożony w przygotowanie tych rekolekcji.

Dominika

rekol2

Jezus przygotował Ci miejsce i czas na spotkanie i czeka na Ciebie!

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl