1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

banerdarowizna

To jest nasz dom rodzinny

Mariówka -domTO JEST NASZ DOM RODZINNY, główny dom Zgromadzenia, droższy tym bardziej, że zaprojektowany przez samego Założyciela, bł. Honorata Koźmińskiego. Tak, tak! Ojciec Honorat był również architektem! Uczył się tej sztuki w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale budownictwa.

Ojciec Założyciel chciał  dla nas tego miejsca i chciał jego nazwy – MARIÓWKA – na cześć Matki Bożej Niepokalanej, której jesteśmy Służkami.

Przejęty duchem św. Franciszka, którego chciał nam z całego serca zaszczepić, mawiał o tym miejscu: Pan Jezus chce mieć z Mariówki prawdziwą Porcjunkulę.  Jak to rozumieć?

Porcjunkula, ta z przedmieść Asyżu, była i jest dla Zakonu Braci Mniejszych domem Maryi, Rzeczniczki Zakonu, wzorem ubóstwa, miejscem spotkań braci przybywających z całego świata, środowiskiem duchowej odnowy i rozeznawania woli Bożej oraz miejscem ciszy. W tej ciszy konik polny śpiewa na zawołanie, gołębie nie boją się ludzi, róże wyzbywają się kolców a od żaru modlitwy las płonie.

Mariówka –  maleńka miejscowość na skraju Mazowsza, położna blisko miejsca, w którym schodzą się granice trzech województw: mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego – miała być, w myśli Ojca Honorata, również domem Maryi i domem głównym Zgromadzenia Służek. Tu wśród wiejskiej ciszy młode dziewczęta miały się formować na Służki Niepokalanej, stąd miały rozchodzić się ich drogi w cztery strony świata z Ewangelią w sercu, tu mieli przybywać spragnieni Boga, mądrości i zdrowia – duchowego i fizycznego.

Mariówka miała być - i jest od ponad stu lat  - naszym DOMEM RODZINNYM!  I Twoim domem! 

Z A P R A S Z A M Y  ! ! !

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl