1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Mariówka była moim drugim domem

Tym razem o pracy sióstr opowiada Radosław, absolwent naszego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Mariówce, a obecnie student socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i pracownik samorządowy. Zapraszamy do lektury fragmentów jego listów do jednej z sióstr.

 

 

 

 

Fragmenty listu z września 2010 roku

Szczęść Boże!
Czuwaj!

Bardzo tęsknię za szkołą /…/ Mariówka była moim drugim a niekiedy nawet pierwszym domem /…/. To w Mariówce nabyłem i utrwaliłem wartości Służby Bogu i Polsce. Nauczyłem się samodzielności i zaradności tak bardzo mi teraz potrzebnej. Przyszedłem do szkoły jako dziecko a wyszedłem jako dorosły człowiek. Szkoła ustrzegła mnie od niebezpieczeństw czyhających na młode pokolenia w hasłach typu „wszystko nam wolno”. Może i wszystko wolno, ale ‘nie wszystko przynosi nam korzyść’ jak mówi św. Paweł. To, że się młodzi buntują jest normalne, ale cieszę się, że ten mój młodzieńczy bunt objawił się w szkole pod okiem wychowawców, którzy przymykali oko na niektóre nasze uczniowskie wygłupy wiedząc, że jest to tylko głupia zabawa, ale którzy także potrafili wyciągnąć konsekwencje, gdy nasze żarty przekraczały normy. Dzięki szkole mam pełno wspomnień, które zostaną na długie lata oraz przyjaciół, na których mogę polegać.

Jestem szkole bardzo wdzięczny bez względu na to, co myślałem i co mówiłem będąc uczniem /…/. Mariówka będzie dla mnie zawsze miejscem wyjątkowym, do którego z chęcią będę wracał. Teraz, kiedy jestem samodzielny wiem, jakie mam obowiązki, jako obywatel i jako chrześcijanin, i nie wstydzę się tego./…/ Współczesny świat jest polem bitwy o dusze młodych ludzi, którzy dopiero kształtują swoje poglądy. Zadaniem szkoły jest zadbanie o to, aby poglądy młodego człowieka były zgodne z wartościami, jakie przekazuje nam nauka Chrystusa, nauka o miłości. Wiem, że moja szkoła spełnia takie zadanie i miejmy nadzieje, że takich szkół będzie więcej, po której uczniowie będą wychodzić silni duchem, bo tylko tacy będą w stanie podołać zawierusze współczesnego świata i oni ‘na własność posiądą ziemię’. /…/ Pewnie moim rówieśnikom ze szkoły to, co napisałem wyda się absurdalne a koledzy z klasy daliby mi za to po łbie, ale nie wahałbym się, aby to powiedzieć na forum szkoły wszystkim./…/ Jak uczniowie odejdą ze szkoły też tak pewnie stwierdzą. Jak tylko będę mógł to szkołę odwiedzę.

 

Fragmenty listu z kwietnia 2015 roku

Bardzo chciałbym odwiedzić Mariówkę i mam nadzieje, że wkrótce będzie to możliwe – na razie wszystkie siły wytężam na rzecz pracy zawodowej /../ no i praca magisterska wciąż czeka na dokończenie. Jak nie uda się wcześniej, to mam nadzieję zawitać do Mariówki jako magister.

/…/ Choć czas nieubłaganie płynie to ja dalej czuje się jakbym dopiero co opuścił mury liceum – miejsca, któremu zawdzięczam praktycznie całe swoje dorosłe życie i do którego zawsze wracam z największą przyjemnością, a spacer po ścieżkach mariowskich ogrodów i łąk, zapach drewnianej kaplicy w klasztorze, jest dla mnie ukojeniem. Świat biegnie zbyt szybko, czasem bardzo łatwo można się pogubić, natomiast Mariówka zdaje się rządzić swoim własnym czasem. /…/ proszę o modlitwę, choć i tak czuję mocno duchowe wsparcie jakim jestem otoczony. Czasem nie chce mi się wierzyć, że pomimo jeszcze młodego wieku udało mi się osiągnąć tyle sukcesów – mówię zawsze z przekorą, że mam więcej szczęścia niż rozumu, choć najwięcej w tym jest na pewno Bożej łaski, opieki i modlitwy jaką jestem otoczony. Serdecznie za to siostrom dziękuję.

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl