1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Od gregorianum do gospel

Warsztaty w RydzeRYGA - Od 2010 roku Adwent u Sióstr Służek w Rydze rozpoczyna się warsztatem o nazwie „Od gregorianum do gospel”, poświęconym muzyce sakralnej. Co roku poznajamy inne odcienie śpiewu (np., gregoriańskiego, gospel, śpiewu z Taize). Podobnie było w Adwencie, który właśnie się kończy.

 

Warsztat, który odbył się w tym roku dn. 30 listopada, był okazją poznania łotewskiej tradycyjnej muzyki kościelnej, której historyczność utrwalił w harmoniach św.p. M. Celminskis. Dobierając śpiew na adorację i na liturgię Mszy Świetej czerpaliśmy „z rzeczy starych i nowych” – śpiewaliśmy stare pieśni religijne, które pomagały nam uświadomić na nowo nasze kulturowe dziedzictwo, często zapomniane lub nawet nie znane przez młodzież, ale także uczyliśmy się wyspiewać nowy, 2009 roku powstały utwór muzyki sakralnej Missa Simplex III, której autorem jest wybitny łotewski kompozytor Richar Dubra.

Tegoroczny warsztat prowadzili ksiądz Edgars Cakuls, śpiewak Janis Kursevs oraz organistka Ieva Rozenbaha, natomiast sam pomysł pochylania się nad „korzeniami” łotewskiej muzyki kościelnej należy do księdza Ilmara Tolstowa, który obecnie studiuje w Lublinie. Rozpoczynając spotkanie, ksiądz Edgars przypomniał obecnym krótką historię Kościoła Katolickiego na Łotwie, ukazując historyczne powody, dlaczego nasze dziedzictwo narodowe i kościelne zostało zapomniane, a nawet celowo pominięte. W czasach sowieckich główny nacisk był stosowany na młodzież – próbowano ich odciągać od uczestnictwa w życiu Kościoła, w taki sposób chcąc dokonać stopniowego „starzenia się” i „wymierania” parafii. Więż z żywą tradycją została przerwana. W związku z tym – po odzyskaniu Niepodleglości w latach dziewiędzisiątych – okazało się, że większość wspólnot wiernych w kościołach tworzyły osoby starsze, które śpiewały pieśni nieznane i nie zawsze zrozumiałe dla ucha młodszego pokolenia.  

            Po wykładzie uczestnicy mieli okazję ćwiczyć swoje głosy pod kierownictwem Jānisa Kurševa, który w sposób szczególny zwracał uwagę na aspekt uwielbienia i chwalenia Boga przez sam akt śpiewania. Bardzo istotne jest uzyskanie harmonii i jedności wszystkich głosów, wejście jakby „we wspólnoctę i współdziałanie Boga Ojca z Synem Bożym w Milości, którą jest Duch Święty”. Duch Święty w Piśmie Świętym często jest porównany z oddechem, który jest głównym czynnikiem tworzenia dżwięku. Natomiast „całe nasze ciało powinno być narzędziem Boga, który jest autorem pięknej pieśni w nas”, tłumaczył Janis Kursevs. Zachęcał nas także „do rezygnacji z własnego ja, przekroczenie indywidualizmu na rzecz prostego i czystego wspólnego dżwięku, który koncentruje się na Bogu – szczególnie podczas Liturgii”.  Śpiew zatem może być oznaką naszej wzajemnej jedności, co, moim zdaniem, jest bardzo istotne. Ważne jest zadać sobie pytanie – na kim bardziej się skupiam podczas Mszy Świetej – na Bogu czy na sobie?

Po długiej próbie śpiewu, która trwała około trzech godzin, uczestnicy warsztatów zgromadzili się w kaplicy na adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W naczyniu z piaskiem, który stał u stóp ołtarza, każdy mógł umieścić zapaloną świecę jako znak swojej modlitwy i czuwania. Adwent, który wspólnie rozpoczęliśmy Eucharystią, jest oczekiwaniem na Jezusa, który wciąż przychodzi do nas – w ubóstwie i prostocie, ale ostatecznie przyjdzie w swojej chwale. Siedmioramienny świecznik, zapalony pod krzyżem w kaplicy, oraz wieniec adwentowy były znakiem jedności z Kościołem –  modlącym się i oczekującym na swojego Pana.

Najważniejszą osobistą refleksją z tegorocznego seminarium jest uświadomienie własnych korzeni, które budzą w nas poczucie tego, kim jesteśmy.  Łotwa potrzebuje silnej wiary w Boga. Bóg daje nam wartości, które łączą nas i umacniają wolność. Zdałam sobie sprawę z tego, że to, co było zagrożeniem dla Kościóła na Łotwie podczas komunizmu, jest dokładnie tym samym zagrożeniem, co niszczy poszczególne narody teraz, w tym – Łotwę. Wszystko zaczyna się od letniej postawy, a nawet obojętności wobec wartości, które dają nam życie. Tegoroczny Adwent dla mnie rozpoczął się z przemyśleniami, jak istotna jest więź narodu z Kościołem. Potrzeba czujności, aby spostrzec przychodzącego Chrystusa i zobaczyć, że fakt istnienia Łotwy możemy  zawdzięczyć tylko temu, że Bóg nas chciał – już od poczatku.

Galeria zdjęć:

s. Anete

Zapowiedzi wydarzeń

Kurs kroju i szycia w Mariówce. Nowa edycja…

Spotkania Wspólnoty SOS w roku 2020…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl