1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Noworoczny koncert kolęd

Koncert kolędSANDOMIERZ - Sandomierski Chór Katedralny oraz Chór Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej z Sandomierza, szkół prowadzonych przez nasze zgromadzenie - obydwa chóry kierowane przez s. dr Mariolę Konopka - wykonały w w Domu Katolickim w Sandomierzu doroczny koncert kolęd.

 

W Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, w pierwszym dniu Nowego Roku społeczność miasta Sandomierza na czele z Księdzem Biskupem Ordynariusza Krzysztofem Nitkiewiczem oraz Burmistrzem miasta Sandomierza zgromadziła się w Domu Katolickim na Noworocznym Koncercie Kolęd. Wykonawcami tego dorocznego koncertu, były dwa zespoły prowadzone przez naszą siostrę Mariolę Konopkę: Sandomierski Chór Katedralny oraz Chór Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej z Sandomierza, szkół prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Służek NMPN. To już dwudziesty szósty rok siostra Mariola organizuje noworoczny koncert kolęd.

Kolędy – te polskie piękne kolędy towarzyszą nam w rozważaniu tajemnicy Bożego Narodzenia. Teologiczne treści kolęd kształtują w nas obraz Boga, który z miłości przychodzi aby nas zbawić, który się nam daje każdego dnia w Eucharystii. Mamy się czym pochwalić wobec świata – mamy tak wiele kolęd. Są one przejawem naszej polskiej kultury. A przecież kultura buduje człowieka, tworzy naród, jest spoiwem więzi narodowej. Błogosławiony Jan Paweł II nawoływał: „Proszę pomnóżcie to dziedzictwo, przekażcie następnym pokoleniom. Tyle Polski, ile kultury”.

Papież Benedykt XVI w orędziu do muzyków zwraca uwagę na muzykę, ów uniwersalny język, pozwalający nam przekroczyć wszelkie granice i wejść w świat drugiego, w świat także innego narodu, kultury.  Muzyka „pozwala nam nawet na wzniesienie umysłu i serca ku Innemu”, na „wzniesienie się ku światu Boga”.

Sandomierskie Noworoczne kolędowanie w tym szczególnym, świątecznym czasie było nie tylko ucztą dla melomanów, ale także okazją do zatrzymania się w biegu codzienności i chwilą refleksji nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Śpiewom towarzyszyły komentarze i teksty literackie, prezentowane przez uczniów Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Sandomierzu pod kierunkiem pani Małgorzaty Barańskiej, które pozwoliły zastanowić się nad miejscem Bożego Narodzenia w naszym życiu. Młodzież pytała: „Przyjąłeś     Boga? Wpuściłeś go do swego serca? Czujesz, że wypełnia cię radość z Jego narodzin? To bardzo wiele...ale nie wszystko. Bóg, rodząc się w ubogiej stajence, zmienia perspektywę spojrzenia na miłość i na drugiego człowieka. Boże Narodzenie to nie tylko dar Niebieskiego Ojca - to także wyzwanie. Jesteś gotowy, by je podjąć?”

Chóry zaprezentowały bardzo ciekawe aranżacje kolęd i pastorałek. Chór szkolny zaśpiewał  pięć kolęd, chór katedralny piętnaście kolęd i pastorałek a na koniec obydwa połączone chóry wykonały wspólnie jeszcze siedem utworów.

Występ spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Na zakończenie Ks. Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz podziękował chórom i pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.

Sandomierski Chór Katedralny tworzony jest przez ludzi z różnych parafii miasta Sandomierza i okolicznych miejscowości. Liczy 48 osób. Jego głównym zadaniem jest  śpiew w katedrze podczas uroczystości o wymiarze diecezjalnym. W bieżącym roku chór wkracza  w 120rocznicę działalności, obejmującej występy nie tylko w Sandomierzu, w Polsce, ale także kilkakrotnie w Niemczech, we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Słowacji, na Węgrzech, Ukrainie i Litwie. 

Młodzieżowy Chór Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiego Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu istnieje od początku działalności szkoły, czyli od 1997 r. Występuje podczas wszystkich ważniejszych uroczystości w swojej szkole, a także podczas koncertów kolędowych organizowanych w katedrze sandomierskiej. Kilkakrotnie śpiewał w kościele seminaryjnym w Sandomierzu, a także podczas spotkania partnerskiego miast Sandomierza i Emmendingen oraz podczas uroczystości na zamku sandomierskim. W tej chwili w chórze śpiewa 50 uczniów.

 

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl