1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

darowizny

Witaj bł. Honoracie... w Toruniu!

TORUŃ - W dniu 16 października 2017 roku, w 39. rocznicę beatyfikacji bł. o. Honorata Koźmińskiego, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu mogło wypełnić się uroczystym śpiewem "Akatystu ku czci bł. Honorata".

 

Okazją ku temu było wniesienie i pozostawienie na stałe relikwii Założyciela licznych Zgromadzeń zakonnych.

Toruński poranek powitał wszystkich przybyłych na uroczystości pięknym słońcem i kolorami jesieni - jakby tym samym Niebo potwierdzało decyzję bycia na stałe w relikwiach o. Honorata w prastarym mieście. Sanktuarium dość szybko wypełniło się Siostrami ze Zgromadzeń honorackich oraz przybyłymi Księżmi i Ojcami Kapucynami.

Na początku spotkania o. kustosz Andrzej Laskosz CSsR opowiedział zgromadzonym o sanktuarium oraz przedstawił świętych wymalowanych nad prezbiterium. Był to swoisty egzamin dla wszystkich, gdyż pytał o każdego wymalowanego świętego. W prezbiterium znajduje się także wydzielone miejsce, wystylizowane na kaplicę papieską na Watykanie, w której modlił się św. Jan Paweł II. W miejscu tym jest rzeźba Papieża Polaka, który wskazuje na ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz ten jest otrzymany od Papieża z Jego papieskiej kaplicy, przed którym spędzał czas na modlitwie. Na obrazie znajduje się także podpis św. Jana Pawła II. Wierni przybywający do toruńskiego sanktuarium mogą także modlić się przy relikwiach naszego św. Papieża.

Następnym punktem modlitewnego spotkania był wspomniany już wyżej śpiew "Akatystu ku czci bł. Honorata" w wykonaniu zakonnego chóru Sióstr Służek pod dyrekcją s. Moniki Samol. Każde wybrzmiałe radosne „witaj” przybliżało wszystkich do uroczystej Eucharystii, której przewodniczył o. Gabriel Bartoszewski OFMCap – postulator procesu beatyfikacyjnego o. Honorata Koźmińskiego. Podczas procesji na wejście o. Gabriel wniósł relikwiarz bł. o. Honorata. Obecność tych relikwii w sanktuarium, jak powiedział o. Tadeusz Rydzyk w wygłoszonej homilii przyczynia się do tego, że to właśnie sanktuarium staje się od tej pory także bliskie wszystkim Zgromadzeniom honorackim, staje się ich domem. Ojciec Dyrektor podkreślił także bliskość o. Honorata człowiekowi współczesnych czasów, gdyż jak stwierdził, wiele jest obecnie osób tak zagubionych jak młody Wacław i oczekujących łaski nawrócenia. Głos zabrał także o. Gabriel przypominając wszystkim dzień beatyfikacji Honorata Koźmińskiego oraz wręczył Ojcu Dyrektorowi i Ojcu Kustoszowi wybite na dzień beatyfikacji okazjonalne medale. Ważnym momentem było także dokonanie Aktu zawierzenia Zgromadzeń honorackich Matce Bożej. Na koniec Eucharystii, o. Tadeusz Rydzyk przekazał zgromadzonym do dotknięcia i ucałowania dwie wyjątkowe rzeczy św. Jana Pawła II: różaniec, na którym modlił się podczas konklawe i piuskę, w której już jako nowo wybrany papież wyszedł powitać zebranych na Placu św. Piotra.

Po Eucharystii wszyscy udali się na posiłek do stołówki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej - szkoły urządzonej na wymogi dzisiejszych czasów.

Ostatnim punktem toruńskich uroczystości była konferencja w kaplicy Pamięci Polskich Męczenników pt.: "Honorat Koźmiński - wychowawca odważnych pokoleń. Rola Błogosławionego w walce o niepodległość Ojczyzny." wygłoszona przez s. Julię Wąsalę WNO.

Całość spotkania zakończyło się błogosławieństwem uczestników udzielonym przez o. Gabriela Bartoszewskiego, ks. Tadeusza Rydzyka i obecnych kapłanów.

A zatem "Witaj, z podlaskiej wezwany ziemi". Witaj na ziemiach kujawsko - pomorskich. Witaj w Toruniu - "błogosławiony Honoracie, Ojcze i Drogowskazie".

s. Monika S.

(fot. T. Strąg/radiomaryja.pl)

 

Zobacz więcej

HONORATIANUM zaprasza…

Ja nie mogę. On może. Pozwolę Mu…

Ogarnij się! Czas na rekolekcje!…

Szaweł i jego życiowa droga... Rekolekcje biblijne w Nałęczowie…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl