1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

darowizny

Błogosławiony Honorat bliżej ludzi …

PUŁTUSK - Niecodzienna uroczystość odbyła się w środę 18 października br. w Pułtusku. Bohaterem uroczystości był błogosławiony Honorat Koźmiński. W miejskiej Galerii Sztuki „4 Strony Świata” została otwarta wystawa o życiu i działalności ojca Honorata z okazji przeżywanego roku dziękczynienia za jego Osobę.

 

Wystawę zatytułowaną … krzyż to księga życia, to droga jedyna … Bł. Honorat Koźmiński w służbie Bogu, ludziom i Ojczyźnie, zorganizowała Pułtuska Biblioteka Publiczna wraz ze wspólnotą naszych sióstr. Wystawę tworzą plansze, przygotowane przez organizatorów, przedstawiające życie i zakonotwórczą działalność ojca Honorata, zgromadzone pamiątki, książki a wśród nich pisma ojca Honorata i opracowania o Nim.

Otwarcie wystawy zgromadziło wiele znaczących osób z całego miasta. Począwszy od władz powiatowych i miejskich, poprzez dyrekcje większości szkół i ważnych instytucji aż do kapłanów pracujących na tym terenie i w okolicy. Przyjechali także bracia kapucyni z Zakroczymia. Obecna była siostra przełożona prowincjalna Lidia Janowska wraz z zarządem i z siostrami z Kobyłki.

W programie spotkania oprócz wielu ciepłych, bardzo życzliwych wystąpień ze strony organizatorów wystawy, władz miejscowych, księdza dziekana Wiesława Koska i brata Łukasza z Zakroczymia, była prezentacja multimedialna: Wyrosło i stało się wielkim drzewem, przygotowana przez siostrę Agnieszkę Kłosińską, mówiąca o drodze do świętości błogosławionego Honorata, jego patriotyzmie i zakonotwórczej działalności. Na uwagę zasługuje wystąpienie dziekana wydziału historii na Akademii Humanistycznej w Pułtusku pana profesora Radosława Lolo, który w swoich poszukiwaniach naukowych odkrył, że błogosławiony Honorat w drodze do sióstr kapucynek do Przasnysza był w Pułtusku i kolegiacie Pułtuskiej odprawił Mszę Świętą.

Nie zabrakło pieśni o Błogosławionym, błogosławieństwa Jego relikwiami i podziękowań, także ze strony siostry przełożonej prowincjalnej.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo życzliwej atmosferze. Postać błogosławionego Honorata stała się bliższa temu środowisku, gdzie od ponad stu dwudziestu lat pracują nasze siostry.

gk

HONORATIANUM zaprasza…

Ja nie mogę. On może. Pozwolę Mu…

Ogarnij się! Czas na rekolekcje!…

Szaweł i jego życiowa droga... Rekolekcje biblijne w Nałęczowie…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl