1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

banerdarowizna

Trwanie w dziękczynieniu

CATONSVILLE (USA) - Dzień Dziękczynienia (Thanksgiving Day), święto obchodzone w USA zawsze w czwarty czwartek listopada (w tym roku 23 XI), jest dla Amerykanów jednym z najważniejszych świąt w roku. Jest sposobnością do dziękowania Bogu Stwórcy za łaski i błogosławieństwa otrzymane zarówno przez całe państwo jak i jego obywateli.

Tego dnia odbywają się parady, celebrowane są uroczyste Msze Święte, a rodziny zasiadają do uroczystej kolacji, której obowiązkowym składnikiem jest pieczony indyk.

Oficjalnie przyjmuje się, że po raz pierwszy Dzień Dziękczynienia obchodzony był w Plymouth, niedaleko dzisiejszego Bostonu, w 1621 roku. Jesienią poprzedniego roku do wybrzeży Cape Code przybyli pierwsi pielgrzymi zakładając tam swoją kolonię. Po przetrwaniu ostrej zimy, która zabiła ponad połowę z nich, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i obfite plony. Zorganizowali ucztę, w czasie której spożywali ptactwo (kaczki, gęsi, indyki), dziczyznę, kukurydzę i gotowaną dynię. Zwyczaj uroczystej kolacji przetrwał do dziś jako wyraz dziękczynienia Panu Bogu za udany rok. Dzień dziękczynienia to najbardziej jednoczący z obchodzonych w Stanach Zjednoczonych świąt.

Siostry Służki Prowincji Amerykańskiej spotkały się tego wieczoru w domu prowincjalnym w Catonsville na uroczystej kolacji. W menu królował indyk z żurawiną i pieczonymi, słodkimi ziemniakami a w myślach i wspólnych rozmowach - dziękczynienie Panu Bogu za otrzymywane nieustannie łaski. Wspólne zabawy zwracały naszą uwagę na drobiazgi dnia codziennego, za które powinniśmy być wdzięczne. Sprawne nogi, zdrowe ciało, dobra pamięć, tradycje, spotkani ludzie czy dar życia i powołania to jedne z myśli wymienianych z wdzięcznością przez siostry.

A Ty, Droga Siostro, za co dziś podziękowałaś Panu?

Doroczne spotkanie formacyjne Wspólnoty SOS-Odmawiajcie Różaniec…

Rekolekcje Wspólnoty SOS-Odmawiajcie Różaniec…

HONORATIANUM zaprasza…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl