1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

I etap konkursu „MILION OD HONORATA” za nami…

PŁOCK - Dnia 17 listopada 2017r.,  odbył się I Etap Multimedialnego Międzyszkolnego Parafialnego Konkursu „Milion od Honorata” o życiu i działalności patriotycznej i apostolskiej błogosławionego Honorata Koźmińskiego na terenie zaboru rosyjskiego.

 

W pierwszych szkolnych/parafialnych eliminacjach wzięło udział aż 410 uczestników (214 uczniów ze szkół podstawowych, 123 uczniów gimnazjum i 73 uczniów szkół ponadgimnazjalnych).

Bardzo cieszymy się, że aż tyle młodych ludzi mogło poznać osobę bł. Honorata, dzięki wzięciu udziału w konkursie. Do konkursu zgłosiło się 50 szkół, które przeprowadziły I etap konkursu w swoich placówkach (24 szkoły podstawowe, 16 gimnazjów, 10 szkół ponadgimnazjalnych). Dzieci i młodzież wykazały się dużą znajomością życia i osoby bł. Honorata. Po wypełnieniu testów wyłaniających zwycięzców, uczestnicy napisali piękne wypracowania świadczące o ich osobistej refleksji nad życiem i postawą o. Honorata. Poniżej zamieszczamy kilka pisemnych prac uczniów z każdej kategorii wiekowej. Jesteśmy pod wrażeniem dobrego przygotowania uczniów do konkursu. Wszystkim opiekunom i szkołom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zorganizowanie w swoich placówkach I etapu konkursu. Wszystkich siostrom, które włączyły się w organizację i przygotowanie uczniów do udziału w konkursie jesteśmy ogromnie wdzięczne. Teraz przed nami już tylko Finał. Gratulujemy 50 zwycięzcom, którzy podejmą rywalizację finałową w Płocku 20 kwietnia 2018 r. Zainteresowanych bieżącymi informacjami o konkursie zapraszamy na stronę www.milionodhonorata.pl. Do zobaczenia w Finale! Szczęść Boże!

Oto kilka urywków i całych prac pisemnych z I etapu:

 

Uczniowie Szkół Podstawowych

List do kolegi (koleżanki) o bł. Honoracie Koźmińskim

Cześć Karolina!

W tym liście chciałabym Ci trochę opowiedzieć o błogosławionym Honoracie Koźmińskim. Urodził się 16 X 1829 w Białej Podlaskiej. Jego ojcem był budowniczy powiatowy Stefan Koźmiński
a matką była Aleksandra Koźmińska. Miał czworo rodzeństwa.

Pierwsza szkoła, w której się uczył mieściła się w Białej Podlaskiej. Następnie gimnazjum ukończył w Płocku. Musiał wyjechać z Włocławka by podjąć w niej naukę. Natomiast Wydział Budownictwa ukończył w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.

Został złapany w Warszawie przez policję carską i niesłusznie uwięziony w Cytadeli.
W więzieniu przeżył załamanie psychiczne i kryzys wiary. Po jedenastu miesiącach spędzonych
w więzieniu został wypuszczony na wolność.

Odzyskawszy wiarę i mając świadomość swoich grzechów przystąpił do sakramentu pokuty
i pojednania u o. Kajetana. Było to w roku jubileuszowym. Po tym wydarzeniu pierwszy raz usłyszał głos powołania zakonnego. Został kapucynem i służył gorliwie jako kapłan zakonny.

Nie będę Ci więcej zdradzała faktów z Jego życia. Zachęcam Cię do poczytania o Nim
w internecie i poszukania innych ciekawych informacji związanych z Jego osobą.

Pozdrawiam Marta

Uczniowie Gimnazjum

Wypracowanie na temat: „Honorat Koźmiński” – święty, którego mogę naśladować”.

1.            Święty o. Honorat od początku swojego życia nie wyróżniał się niczym specjalnym od innych. Był zwykłym chłopcem. Uczył się w gimnazjum. Miał rodzeństwo i wspaniałych rodziców. W pewnym momencie życia trafił do więzienia – Cytadeli. Tam całkowicie stracił wiarę. Było coraz gorzej.

Pewnego wieczoru poczuł silną wręcz namacalną łaskę Bożą. Przyszedł do niego Jezus i przypominały mu się piękne słowa modlitwy „Ojcze nasz…”. Odzyskał nadzieję i wiara wróciła. Niedługo po tym opuścił więzienie w Cytadeli. Mimo wszystkiego co zrobił, że stracił wiarę Bóg dał mu drugą szansę. Powiedział, żeby się nie poddawał.

O. Honorat to piękna postać do naśladowania. Udowodnił, że Bóg kocha nas wszystkich i każdemu wybacza i daje drugą szansę. A to tylko od ciebie zależy czy ją dobrze wykorzystasz.

2.            Błogosławiony Honorat jest osobą, którą mogę naśladować. Przede wszystkim dlatego, że pomimo utraty wiary przez wpływ rówieśnika ateistę zrozumiał, że to Chrystus jest dla niego „właściwą drogą”. Był również bardzo odważy. Nikt nie dałby rady psychicznie powracać do Cytadeli po raz drugi, aby odwiedzać więźniów. Po stracie ojca nie poddał się, tylko szedł dalej ku Bogu. Nie poszedł w ślady Ojca i nie został architektem. Wybrał powołanie zakonne i był szczęśliwy u boku Boga. Również intryguje mnie to, że brał udział w tzw. misjach ludowych a konkretnie misjach na Podlasiu. Te czyny, których dokonał są niesamowite i to mnie w nim pociąga.

Uczniowie Szkół Ponadgimnazjalnych

Wypracowanie na temat: „Honorat Koźmiński – święty, którego mogę naśladować”

1.            Błogosławiony Honorat Koźmiński jest ciekawą postacią, w życiu doświadczył wiele radosnych, ale także przykrych chwil. Możemy odnieść się do zdarzeń z jego życia i dostrzec nauki płynące z tych wydarzeń. W życiu każdego trafia się krzyż cierpienia. Bł. Honorat Koźmiński doświadczył straty bliskich osób. Każdy z nas stracił kogoś bliskiego, pomimo, że wiemy iż na każdego przyjdzie czas to często zadajemy jedno pytanie: dlaczego? Odczuwamy smutek, żal i często obwiniamy Boga, że jest niesprawiedliwy.

W takiej sytuacji również bł. Honorat Koźmiński oddalił się od Boga. W życiu ludzie czekają na chwile nawrócenia swoich bliskich. W przypadku bł. Honorata Koźmińskiego taka przemiana nastąpiła 15 sierpnia 1846 roku dzięki niej uwierzył, podniósł się z grzechu i widział sens cierpienia.

My ludzie młodzi potrzebujemy wsparcia i wewnętrznej przemiany. Bardzo miłe jest spoglądanie na dzieła naszej pracy i widzieć jak one służą innym. Bł. Honorat Koźmiński powołał do istnienia wiele zgromadzeń, które pomagały ludziom odnaleźć sens cierpienia i dawały wsparcie w trudnych czasach. Ludzie tworzą wspólnoty, w których mogą zawsze liczyć na wsparcie i zrozumienie. Jeśli w życiu wiedzie się nam dobrze i w pewnym momencie wszystko jest nam zabrane, dotyka nas jakieś doświadczenie to nie możemy się poddać. Bł. Honorat Koźmiński po tym, gdy został odwołany od prowadzenia zgromadzeń ukrytych nie poddał się. Przyjął wszystko z pokorą. Cierpiał, ale ufał i widział sens w cierpieniu i decyzji Kościoła.

Podsumowując nasze życie jest pełne radosnych ale i tych smutnych chwil. Bł. Honorat Koźmiński swoim życiem pokazał, że cierpienie ma sens. Dlatego uważam, że bł. Honorat Koźmiński jest dobrym przykładem do naśladowania, który pomaga nam przejść życie walcząc oto co jest nam drogie.

2.            Życie i działalność bł. Honorata Koźmińskiego skłania do wielu refleksji. Patrząc na jego czyny i ubogie życie dostrzegamy, że jest ono prawdziwie poświęceniem. Wykazał się odwagą, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić. Mimo tego iż bł. Honorat w swoim życiu zbłądził to potrafił nawrócić swoje życie na właściwy tor i ukierunkować je tak by miało ono sens. Siłę do nawrócenia dawała mu modlitwa jego matki, kiedy przebywał w więzieniu w Cytadeli. Tutaj widzimy jak wielką moc ma modlitwa w słusznej sprawie. Ja jako młoda chrześcijanka mogę jak najbardziej naśladować życie świętego Honorata. Myślę, że każdy w swoim życiu ma chwilę zwątpienia i upadku duchowego, z którego nie zawsze może się podnieść. A właśnie dzięki takim osobom jak bł. Honorat dostajemy siłę i wsparcie, aby walczyć i nie poddawać się. Uważam, że osoba Bł. Honorata jest godna naśladowania i podziwu za jego postawę wiary i patriotyzmu.

                              

Zapowiedzi wydarzeń

O, GDYBYŚ ZNAŁA DAR BOŻY! Sesja weekendowa w Mariówce…

STAŃ SIĘ TWÓRCĄ SWOJEJ ODZIEŻY! Kurs Kroju i Szycia w Mariówce…

HONORATIANUM zaprasza…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl