1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

O mariowskich szkołach na UJK w Kielcach

KIELCE - Z radością, dumą i wdzięcznością 17 stycznia 2018 r. wzięłyśmy udział w publicznej obronie rozprawy doktorskiej p. mgr Grażyny Wójcik. Rezultatem naukowych badań mgr Grażyny Wójcik jest obszerna monografia szkół w Mariówce funkcjonujących w latach 1903-1954.

 

P. Grażyna studia doktoranckie odbyła na Uniwersytecie Jan Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym i tu też pisała i broniła doktorat. Pełny tytuł dysertacji brzmi: „Szkoły Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce Opoczyńskiej na tle rozwoju oświaty na ziemiach polskich w latach 1903-1954”.

Promotorem pracy była dr hab. Ewa Kula, prof. UJK w Kielcach, recenzentami: dr hab. Janina Kamińska z Uniwersytetu Warszawskiego i ks. prof. dr hab. Marian W. Nowak z KUL-u. Przewodniczącym Komisji był ks. dr hab. Sławomir Chrost, prof. UJK. W Komisji był m.in. dziekan Wydziału dr hab. Sławomir Koziej, prof. UJK.

W gronie zaproszonych przez Doktorantkę gości były 4 siostry służki z Mariówki. Choć główną bohaterką wydarzenia była niewątpliwie p. Grażyna – autorka pracy doktorskiej – to bardzo dużo miejsca i uwagi było poświęconych naszemu Zgromadzeniu a zwłaszcza prowadzonym szkołom w Mariówce. Podkreślane i przez doktorantkę, i przez Komisję, i przez inne osoby obecne na obronie, zasługi Zgromadzenia w oświatę na ziemiach polskich w bardzo trudnych dla niej czasach napawało nasze serca prawdziwą radością i dumą, że Bóg posłużył się naszymi siostrami, aby dokonywać tak wielkich dzieł w tak małym i cichym zakątku naszej Ojczyzny, jakim jest Mariówka.

Serdeczna i bardzo otwarta atmosfera, jaka zapanowała po oficjalnej obronie już na auli w gmachu uczelni a potem w lokalu, gdzie wszyscy byli zaproszeni na obiad, pozwoliła na szersze zaprezentowanie Zgromadzenia i Mariówki, zaproszenie do niej, zwłaszcza tych, którzy nigdy jeszcze w niej nie byli, a nawet na obdarowanie wszystkich różańcami, co było wdzięcznie i mile przyjęte.

Ufamy, że – jak sugerowali recenzenci i członkowie Komisji – doktorat p. Grażyny doczeka się publikacji i historię naszych szkół, a tym samym nasze Zgromadzenie, będą mogli poznawać wszyscy zainteresowani tematyką i ci, którzy umieją czerpać inspirację na przyszłość z dorobku i zasobów przeszłości.

ES

Zapowiedzi wydarzeń

O, GDYBYŚ ZNAŁA DAR BOŻY! Sesja weekendowa w Mariówce…

STAŃ SIĘ TWÓRCĄ SWOJEJ ODZIEŻY! Kurs Kroju i Szycia w Mariówce…

HONORATIANUM zaprasza…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl