1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Sercem Ogarnąć Serce - rekolekcje w Płocku

PŁOCK - W dniach 22- 25 stycznia br., w naszym domu w Płocku miały miejsce rekoelkcje dla dziewcząt. "Wielu ludzi pyta - piszą one - czy można połączyć przyjemne z pożytecznym?”. Owszem można. Przykładem tego jesteśmy my – 7 dziewcząt z: Krasnosielca, Strzegowa, Mochowa, Święcieńca i Kobyłki.

 

22 stycznia rozpoczełyśmy czterodniowe rekolekcje u Sióstr Służek w Płocku, rekolekcje pod hasłem „Sercem ogarnąć serce”. Razem z s. Agnieszką Kłosińską, s. Urszulą Pachucką,ks. Krzystofem Rucińskim iz Tą Jedyną Najważniejszą – Maryją, próbowałyśmy spojrzeć na nasze życie poprzez tajemnice modlitwy różańcowej. Tak jak Matka Boża uczyłyśmy się dostrzegać obecność Boga
w naszej codzienności. Tak jak Matka Boża z ufnością starałyśmy się zawierzyć Mu nasze pragnienia
i decyzje. Codziennie odmawiany różaniec, Eucharystia i medytacja Pisma Świętego pozwoliły nam wyciszyć się i „zajrzeć w głąb własnego serca”. Rekolekcje prowadzone metodą bibliodramy, okazały się również wspaniałym sposobem na to, aby porównać swoje doświadczenia życiowe z pięknym życiem Maryi. Podczas pobytu w Płocku, znalazłyśmy również czas na integrację ze sobą
i z Siostrami. Wspólne posiłki, rozmowy, gry a nawet oglądanie filmu, były dla nas okazją do tego, żeby poznać się lepiej i zobaczyć jak wygląda życie Sióstr „od kuchni”.

Jesteśmy pewne, że te rekolekcje wydadzą dobre owoce. Oto nasze świadectwa:

1. Kolejny raz przyjechałam na rekolekcje organizowane przez Siostry Służki. Na tych rekolekcjach miałam możliwość wyciszenia się oraz przemyślenia wielu spraw. Uczestnictwo w adoracji Najświętszego Sakramentu napełniło mnie siłą, a także umocniło moją więź z Bogiem. Modlitwa różańcowa, którą odmawiałyśmy wspólnie z Siostrami pomogła mi w odkryciu wielu odpowiedzi, których nie znałam do tej pory. Mam nadzieję, że ten spokój, jaki miałam podczas rekolekcji zostanie we mnie na dłużej i pomoże mi w pokonywaniu trudności życia codziennego.

2. Na tych rekolekcjach spodziewałam się czegoś innego. Okazało się, że wyglądało to trochę inaczej niż myślałam, ale Pan Bóg wie najlepiej co dla nas dobre i jak do nas dotrze. Dziękuję, że mogłam się tu znaleźć, że odnalazłam Jezusa na nowo. Miałam okazję dzięki spotkaniom z księdzem poznać, że w sytuacjach z Pisma Świętego możemy odnaleźć siebie i zobaczyć swoje życie. Spotkanie z siostrami w ciekawy sposób ukazują obecność Boga i Maryi. Codzienna modlitwa różańcowa pokazała, że wszystkie sprawy możemy powierzać Matce Bożej. Dziękuję siostrom za przyjęcie, gościnność, życzliwość na każdym kroku i za pyszne jedzonko (przy siostrze Irenie to Magda Gessler może się schować). Wracam z dobrymi wspomnieniami i chętnie przyjadę jeszcze na rekolekcje.

3. Te rekolekcje były dla mnie czymś innym niż do tej pory znałam. Przez te cztery dni można było się skupić na tym co dla nas najważniejsze w życiu. Skupić się na własnym powołaniu i odpowiedzieć sobie na pytanie co Bóg ode mnie oczekuje. Przybliżyło nas to trochę do odpowiedzi na to pytanie. Warto było tu przyjechać i poznać życie sióstr na co dzień. Niesamowite przeżycie i mam nadzieję, że nie ostatnie. Warto czasem zatrzymać się i trochę głębiej zastanowić się nad swoim powołaniem.

4.Rekolekcje bardzo mi się podobały. Cieszę się, że miałam możliwość przyjechać. Podczas spotkań z siostrami oraz konferencji mogłam zagłębić się w swoją duszę i przemyśleć wiele spraw. Dzięki wspólnym modlitwom i adoracjom poczułam, że jestem bliżej Boga. Myślę, że dzięki tym rekolekcjom zrozumiałam wiele spraw i mogłam być bliżej Boga.

5. W tegoroczne rekolekcje omawialiśmy sens powołania. Cóż, ciężko było odnaleźć się w tym temacie. Każde zadanie np. „sadzenie roślinek”, albo „tworzenie winorośli z owocami” pokazały mi, że kiedy urosnę, z ziarenka stanę się takim drzewem. Teraz z Maryją, która jest dla mnie ostoją bezpieczeństwa, wiem że przy Niej mogę mieć dawno zagubiony pokój. Natomiast z konferencji udało mi się zrozumieć, że wystarczy spojrzeć w oczy Jezus i już otrzymam odpowiedź na wszystko. Cóż, siedząc w kapliczce na adoracji zerkałam na obraz „Jezu, ufam Tobie”. Spojrzałam w oczy Jezusa i na pierwszy rzut mogłam zauważyć w nich smutek, a później po prostu miłość. Bardzo dziękuję za te rekolekcje. Dziękuję siostrom Służkom, które przyjechały z Kobyłki oraz Siostrom, które przyjęły mnie do swojego różowego domu w Płocku. Czułam się jak w rodzinie, bo takie są Siostry Służki – rodzinne i ciepłe oraz potrafią rozbawić do łez, szczęśliwych łez. Postaram się zapamiętać nasz nowy „odoński język”. Na te rekolekcje przyjechałam naładować duchową baterię i udało się.

6. Czas spędzony na rekolekcjach był dla mnie bardzo owocny. Podczas nich miałam czas na przemyślenie ważnych rzeczy w moim życiu. Doświadczyłam wspólnoty w jakiej na co dzień żyją siostry. Siostry okazały się bardzo otwarte na rozmowy. Mogłam spędzić czas w rodzinnej atmosferze. Na tych rekolekcjach był czas na prywatne rozmowy, ale także na modlitwę i medytacje Pisma Świętego. Ksiądz Krzysztof, który przygotował nas do medytacji bardzo ciekawie opowiadał nam o tej metodzie modlitwy i pomagał robiąc wprowadzenia. Myślę, że za rok również przyjadę na rekolekcje.

7. Przyjeżdżając na rekolekcje miałam w głowie pytanie, które nurtowało mnie już od dłuższego czasu: „Czy życie zakonne jest moim powołaniem?”. Czując moment, kiedy w życiu powinnam stanąć w prawdzie przed sobą i przed Bogiem, trochę po „presją” czasu i pewnych obaw, postanowiłam dowiedzieć się, czego Jezus ode mnie oczekuje. Nie była to w pełni jasna i dobitna odpowiedź, ale dzięki tym ćwiczeniom ducha i modlitwom, w których trwaliśmy podczas rekolekcji, poczuła, że Bóg daje mi wybór co do drogi życia i że niezależnie od tego jaką drogę wybrał dla mnie najważniejsze to ufać Mu i pozwolić się poprowadzić, bo On wie co dla mnie najlepsze. Cytując słowa naszej prowadzącej s. Agnieszki Kłosińskiej „każdy z nas ma swój własny zapach świętości”.

Zapowiedzi wydarzeń

O, GDYBYŚ ZNAŁA DAR BOŻY! Sesja weekendowa w Mariówce…

STAŃ SIĘ TWÓRCĄ SWOJEJ ODZIEŻY! Kurs Kroju i Szycia w Mariówce…

HONORATIANUM zaprasza…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl