1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Rekolekcje honorackie "Odnaleziona owca"

SIEDLCE - W dniach od 9-11 lutego 2018r. dom Sióstr Służek w Siedlcach zapełniał się dziewczętami przybyłych na rekolekcje honorackie. Rozpoczęliśmy je Mszą Św. W kaplicy zebrali się: bracia kapucyni Alek i Kamil, ksiądz Mateusz Czubak, który na co dzień posługuje jako kapelan w siedleckim więzieniu.

 

Dzielił się on z nami doświadczeniem swojej posługi oraz siostry oraz kilkanaście dziewczyn z najróżniejszych zakątków Polski. Jeszcze tego samego wieczoru była prezentacja wprowadzająca w życiorys bł. o. Honorata Koźmińskiego, naszego patrona i przewodnika w czasie tego weekendu. Wyjątkowo szczegółowo zapoznaliśmy się z latami jego młodości, jeszcze zanim został kapucynem.

Sobotnie przedpołudnie zorganizowali nam bracia ukazując nam przyczyny utraty wiary przez bł. o. Honorata. Pytania, które zaproponowali nam bracia stanowiły mały rachunek sumienia…1. Czy moja pobożność zbliża mnie do Boga? 2. Czy środowisko, w którym przebywam pomaga mi wzrastać w wierze? 3. Czy pobożność wyniesiona z domu rodzinnego jest oparta tylko na tradycji czy na świadomym wyborze Jezusa za Pana mego życia? Z tymi pytaniami zostaliśmy sami z Panem Bogiem przez pół godziny, a odpowiedzi pisałyśmy na kartkach, gdzie z jednej strony widniał obrazek rannej owieczki, a z drugiej miejsce na nasze odpowiedzi. Po tym czasie każdy spotkał się w małej grupie, w której mogliśmy podzielić się swoim doświadczeniem wiary.

W ramach wytchnienia po ciężkiej pracy duchowej niektórzy wzięli udział w spontanicznie zorganizowanym turnieju tenisa stołowego. Turniej polubownie zakończył się koronką do Miłosierdzia Bożego w wydaniu bł. o. Honorata, a po modlitwie przyszła kolej na film pt. „Odnaleźć siebie”.

Wieczorem w czasie rekreacji każdy mógł spróbować swoich sił w tańcach takich jak: belgijka, macarena, kowbojka, taniec pingwina i wiele, wiele innych. Ich znajomość była całkowicie zbędna; wystarczył czysty entuzjazm.

Po takiej rozgrzewce przyszedł czas na prawdziwe wyzwanie: Nabożeństwo Miłosierdzia Bożego prowadzone przez s. Marlenę. Wyglądało to tak, że w czasie Adoracji każda z nas miała przed sobą kartkę ze zranioną owieczką podpisaną swoim imieniem. Podczas adoracji mogliśmy ją złożyć na ołtarzu, aby Pan Jezus opatrzył nasze rany, oczyścił i uzdrowił, a te osoby, które potrzebowały usłyszeć słowa: ,,Idź. Ja odpuszczam tobie grzechy” mogły skorzystać z sakramenty pokuty i pojednania.

Po Adoracji czekało na nas obiecane ognisko w sali konferencyjnej. Były śpiewy, w tym „Dumka na dwa serca” w oszałamiającym wydaniu Gosi i brata Alka oraz – jak przy każdym porządnym ognisku – opowieści.

W niedzielę po śniadaniu udaliśmy się busem do warszawskiej Cytadeli. Podczas podróży oglądaliśmy film o bł. o. Honoracie. Nasz przewodnik – człowiek z pasją i zdecydowanie lubiący swoją pracę – oprowadził nas po Pawilonie X, gdzie bł. o. Honorat przebywał przez prawie rok i gdzie dokonało się jego nawrócenie. Mieliśmy okazję osobiście przetestować warunki, w jakich przebywał. Siadaliśmy na łóżkach i krzesłach, odtworzyliśmy również przesłuchania odbywające się w Pawilonie. Doświadczenie naprawdę cenne.

Mam nadzieje, że te rekolekcje wyryły w nas głęboko przekonanie, że Jezus zawsze będzie nas szukał i ratował wtedy, gdy zgubimy drogę do Niego. A słowa: ,,Jezu odnalazłeś mnie…” będą nam towarzyszyć w naszej codzienności.

s.Iwona K. i Martynka Z.

Zapowiedzi wydarzeń

TOŻSAMOŚĆ KOBIETY KONSEKROWANEJ - sesja w Mariówce…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl