1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Eucharystia - źródło życia i świętości

RYGA - Eucharystia była tematem tegorocznego spotkania Wspólnoty Modlitewnej „Sercem Ogarnąć Serce”, które w dniu 3 czerwca w naszym domu w Rydze, poprowadzili ks. Sławomir Płusa i siostry: Ewa Stolarek i Magdalena Kwiatkowska. Takie spotkanie odbyło się już po raz trzeci, od roku 2016.

Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Ale jak tego doświadczyć i jak tym żyć na co dzień? Czy naprawdę cieszymy się z tego, że Pan Jezus przychodzi do nas każdego dnia pod postaciami chleba i wina? Czy wierzymy w Jego prawdziwą obecność w każdej Mszy Świętej? Czy przygotowujemy się do komunii z Nim przez modlitwę, a potem trwamy w dziękczynieniu za otrzymane łaski? Czy...? Pytania można mnożyć.

Matka Boża ukazuje nam Jezusa. Jej celem jest On, nasz Pan. Różaniec, Jej ulubiona modlitwa, jest rozważaniem tajemnic życia Pana Jezusa na ziemi, jest skoncentrowana na Chrystusie, czyli – jest to modlitwa chrystocentryczna. Tu na ziemi najgłębiej odkrywamy Chrystusa w Eucharystii i w Piśmie Świętym. Dlatego Eucharystia była tematem tegorocznego spotkania Wspólnoty Modlitewnej „Sercem Ogarnąć Serce”, które w dniu 3 czerwca w naszym domu w Rdze, poprowadzili ks. Sławomir Płusa i siostry: Ewa Stolarek i Magdalena Kwiatkowska. Takie spotkanie odbyło się już po raz trzeci, od roku 2016.

Siostra Ewa i Magda poprowadziły uczestników spotkania w temat Eucharystii. Szczególnie przemawiająca była niespodzianka przygotowana przez siostry – fasolki ze znakiem monstrancji. Chociaż w historii Kościoła zanotowano około 130 cudów eucharystycznych, jest to jedyny przypadek tego rodzaju. Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy za głównych wrogów ludu uznano duchowieństwo i Kościół katolicki, miało miejsce powszechne prześladowanie kleru oraz niszczenie wszystkiego, co w jakikolwiek sposób wiązało się z Kościołem. W roku 1798 z obawy przed zbezczeszczeniem Najświętszego Sakramentu, proboszcz pewnej małej alzackiej wioski, za radą swej gospodyni, ukrył monstrancję z Najświętszym Sakramentem w polu rosnącej na tyczkach fasoli aż do czasu opuszczenia okolicy przez rewolucjonistów. Jakież było zaskoczenie gospodyni, kiedy w jesieni, w czasie zbiorów, odkryła, że na każdym maleńkim ziarenku fasoli znajdują się tajemnicze brązowe znaczki, wyraźnie podobne do monstrancji z Najświętszym Sakramentem! Wprawdzie, szukając informacji w internecie, można spotkać różne wersje pochodzenia fasoli, ale chyba nie tło historyczne jest najważniejsze, lecz możliwość widzenia w tym kolejnego zapewnienia, że Bóg, Stwórca wszystkiego, w sposób rzeczywisty jest obecny w Eucharystii, w odrobinie konsekrowanego chleba!

Dziś może mniej niż w ubiegłych stuleciach zwracamy uwagi na zewnętrzne gesty religijne, twierdząc, że najważniejszym jest to, co dzieje się w sercu... Jest to prawda, jednak i zewnętrzne akty pobożności są ważne i Pan Bóg domaga się również takich znaków naszej wierności i pobożności. Takim doświadczeniem z własnego życia podzielił się z uczestnikami spotkania ks. Sławomir. Na pewnych rekolekcjach, modląc się przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie, pomimo silnego bólu pleców otrzymał wewnętrzne natchnienie, aby modlić się w głębokim pokłonie twarzą do ziemi przed Eucharystią. Kapłan uczciwie przyznał, że jego pierwszą reakcją była niechęć, by nie ośmieszyć się w oczach innych ludzi, którzy modlili się w kościele. Więc udał się do pustej zakrystii, adorując Jezusa tam. Kiedy ukłonił się przed Nim do ziemi, doznał całkowitego uleczenia pleców.

Po wymownym świadectwie ks. Sławomira, każdy z nas miał okazję uczcić Jezusa w ten sposób podczas adoracji i wspólnej modlitwie różańcowej, po której uczestnicy spotkania otrzymali indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Warto zaznaczyć, że ten gest uwielbienia można ofiarować także jako przebłaganie za grzechy własne oraz innych osób.

Dar dobrej pogody pozwolił nam spożywać obiad na podwórku klasztornym i cieszyć się spotkaniem. Następnie była konferencja ks. Sławomira oraz możliwość oczyszczenia duszy w Sakramencie Spowiedzi.

Po wspólnej Eucharystii – szczytowym wydarzeniu dnia, nastąpiła pierwsza procesja eucharystyczna w historii Kipsali – zewnętrzny gest czci i okazja do wyznania Jezusa jako Pana również publicznie. Bardzo się cieszymi, że Jezus błogosławił Kipsalę, wyspę, pełną w kontrasty społeczne, na każdej z czterech stacji! I chociaż procesja obejmowała tylko najbliższą dzielnicę, wierzymy, że błogosławieństwo Jezusa nie ma granic! Nie ma granic także łaska, którą Pan pragnie nam ofiarować na każdej Mszy Świętej, jeżeli tylko otwieramy serce Jemu i pragniemy upodabniać się do Niego, co też jest i celem tego nadprzyrodzonego spotkania! Jak wyznaje błogosławiony ojciec Honorat – celem tego zjednoczenia jest "powolne przemienianie się w Jezusa Chrystusa, bo jeżeli kropla wody drąży kamień, czegóż nie uczyni Pan Jezus w Komunii św., choćby serce przyjmującego było kamienne, często łącząc się z nim."

s. Anna

Zobacz więcej

i posłuchaj konferencji

Zapowiedzi wydarzeń

TOŻSAMOŚĆ KOBIETY KONSEKROWANEJ - sesja w Mariówce…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl