1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Życzymy Wam nadziei wschodzącego słońca...

CZERWIŃSK NAD WISŁĄ – Dnia 17 czerwca 2018 roku, prowincja płocka Zgromadzenia świętowała 125-lecie pobytu naszych sióstr w Czerwińsku. Jubileusz zgromadził wiele sióstr, które pracowały przez lata w Czerwińsku w domu sióstr jak również w klasztorze Księży Salezjanów.

 

Niedziela 17 czerwca br., w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku była przeżywana razem z błogosławionym Honoratem. Na wszystkich Mszach Świętych siostra Agnieszka Kłosińska przybliżała zebranym życie i dzieło ojca Honorata. Po każdej Mszy Świętej, po ucałowaniu relikwii Błogosławionego, siostry rozdawały różańce i udostępniały deklaracje zapisu do Wspólnoty SOS.

Msza Święta o godzinie 10.00 miała szczególny charakter. Była dziękczynieniem za 125 lat pobytu sióstr służek w parafii. Mszy Świętej przewodniczył miejscowy ksiądz proboszcz Łukasz Mastalerz a homilię wygłosił ksiądz Wojciech Szulczyński, zaprzyjaźniony od lat z naszym Zgromadzeniem.

W homilii kaznodzieja ukazał pokorną posługę w konfesjonale błogosławionego Honorata, która zaowocowała powstaniem wielu zgromadzeń zakonnych, w tym także sióstr służek. Znamienne jest, że piętnaście lat po powstaniu zgromadzenia, siostry przybyły do Czerwińska. Prowadziły od początku, szeroko zakrojoną działalność apostolską na wielu płaszczyznach. Podkreślił zwłaszcza pomoc, jaką ofiarowały Księżom Salezjanom. Przywołał postać świętej pamięci siostry Małgorzaty Bylińskiej, która przez 34 lata posługiwała w kuchni w klasztorze Księży Salezjanów. Zwrócił także uwagę na posługę świętej pamięci siostry Ludwiki Stańczak, która w parafii opiekowała się Jasnogórską Rodziną Różańcową. Mówił o siostrach, które w Niższym Seminarium Salezjańskim uczyły języka polskiego, historii i matematyki. Na zakończenie życzył Zgromadzeniu, nadziei wschodzącego słońca. Bo słońce wskazuje codziennie coś nowego, prosił, by nie poddawać się zniechęceniu ale żyć nadzieją.

W uroczystości wzięła udział przełożona generalna naszego Zgromadzenia, matka Mirosława Grunt i siostra przełożona prowincjalna Lidia Janowska. Siostra przełożona na zakończenie Eucharystii podziękowała wszystkim za życzliwość i udział w jubileuszowym świętowaniu. Wyraziła wdzięczność Panu Bogu za łaski jakimi darzył wspólnotę sióstr przez 125 lat pobytu w Czerwińsku i przeprosiła za to, czym mogłybyśmy w ciągu tych lat, dać jakieś choćby najmniejsze zgorszenie. Zwróciła uwagę, na pozornie nic nie znaczącą dzisiejszą posługę w parafii, która jednak przed Bogiem ma znaczenie, jak małe ziarno rzucone w ziemię, które przecież wydaje plony.

Uroczystość zakończyła się wspólną agapą.

gk

Zobacz także

Zapowiedzi wydarzeń

STAŃ SIĘ TWÓRCĄ SWOJEJ ODZIEŻY! Kurs Kroju i Szycia w Mariówce…

Wieczory sztuki filmowej w Mariówce…

HONORATIANUM zaprasza…

7-10 II - Niepokalana ogarnia - rekolekcje dla kobiet w wieku 17-30 lat…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl