1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Imana ishimwe muri byose!

MARIÓWKA - Imana ishimwe muri byose! - Niech Pan we wszystkim będzie uwielbiony! W sobotę 7 lipca 2018r. w kaplicy Domu generalnego w Mariówce, podczas Eucharystii o godz. 1100, dziękowałyśmy Bogu za 50 lat życia ślubami siostry Stanisławy Oszywy, wieloletniej misjonarki z Rwandy i Kongo.

 

Uroczystość ta zgromadziła siostry ze wszystkich wspólnot w Mariówce, siostry misjonarki przebywające na urlopie w Polsce i te, które pracują obecnie w Polsce i we Francji. Rodzinę siostry Jubilatki reprezentowała Bratowa wraz z dwiema córkami i zięciem.

Ewangelia wybrana na tę uroczystość, po raz kolejny uświadomiła nam, że Królestwo Boże podobne jest do skarbu i do perły (Mt13, 44-45). Głoszący słowo kuzyn siostry Stanisławy, ks. Franciszek Berak, słusznie podkreślił, że życie złotej Jubilatki podobne jest do doświadczenia tego człowieka, który odnalazłszy skarb, sprzedał wszystko, żeby go posiąść. Ona również, odkrywszy w swej młodości bezcenną perlę powołania, zostawiła swoich bliskich, żeby cieszyć się jej pięknem. Ksiądz Franciszek okazał się narzędziem Pana, żeby wskazać Jej zgromadzenie sióstr służek, a nawet zawieźć Ją motorem do Sandomierza!

To pierwsze wezwanie „pójdź za mną” zaprowadziło siostrę Stanisławę aż na Czarny Ląd, do Rwandy i Kongo, gdzie mogła wreszcie realizować to wielkie pragnienie, które zrodziło się w Jej sercu już w wieku 10 lat, pod wpływem kazania o św. Damianie, ojcu trędowatych. Od 35 lat skarbem Siostry Jubilatki są czarni bracia i siostry: ubodzy, bez dachu nad głową, chorzy, poranieni wojną, niedożywione dzieci, sieroty i wdowy, młode dziewczęta pragnące oddać się na służbę Bogu…

Na obchodach złotego jubileuszu siostry misjonarki nie mogło zabraknąć kolorytu afrykańskiego. Stanowiła go nie tylko obecność siostry Rwandyjki Francoise Uwizeyimana, przybyłej jako delegatka na kapitułę generalną, ale również barwne stroje oraz pieśni i tańce rwandyjskie, rozbrzmiewające zarówno w kaplicy, jak i w refektarzu. Słowa pieśni rwandyjskiej wybranej na Eucharystię wzywały Siostrę Jubilatkę do odnowienia oblubieńczej relacji z Chrystusem:

Podążaj dalej drogą, którą rozpoczęłaś.    Komeza inzira watangiye.

Nie lękaj się.           Wicik'intege.

Dobrze wybrałaś.    Wahisemo neza.

Pan jest z tobą.        Nyagasani muri kumwe.

W takt rytmu pieśni maryjnej Mariya mwiza (Piękna Maryja) tańczył natomiast prawie cały refektarz. W radosnej franciszkańskiej atmosferze mieszały się różne kultury, języki, zwyczaje. Imana ishimwe muri byose! Niech Pan we wszystkim będzie uwielbiony!

s. KGZapowiedzi wydarzeń

TOŻSAMOŚĆ KOBIETY KONSEKROWANEJ - sesja w Mariówce…

REKOLEKCJE BIBLIJNE W NAŁĘCZOWIE, maj 2019…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl