1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Spotkania z Ojcem Świętym

Pielgrzymka papieża Franciszka do krajów bałtyckich, na Litwie odbyła się w dniach 22-23 września. Tematem tych dni był „Jezus Chrystus jest naszą nadzieją“.Papież Franciszek odwiedził Wilno i Kowno. Franciszek w trakcie wizyty w Wilnie odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność.

 

W Wilnie także spotkał się z Panią Prezydent Dalia Grybauskaite, na placu Katedralnym spotkał się z młodzieżą, także modlił się przy Matce Bożej w Ostrej Bramie.

Podczas spotkania z młodzieżą, w Katedrze Wileńskiej, przy relikwiach królewicza św. Kazimierza siostry z różnych zgromadzeń i starsi księża modlili się w intencji tego spotkania. Po spotkaniu z młodzieżą, Franciszek modlił się przy relikwiach królewicza i przywitał się z siostrami i kapłanami. Tam było kilka naszych sióstr.

W niedzielnej porannej Mszy świętej w Kownie, odprawionej przez Papieża, wzięło udział ponad 100 tys. pielgrzymów z różnych krajów - w tym także z Łotwy, Polski, Białorusi i Ukrainy. Na Mszy świętej uczestniczyło sporo naszych sióstr z Litwy, kilka sióstr z Łotwy ze swoją młodzieżą i kilka sióstr z Polski. W kowieńskim parku Santakos Papież podczas homilii przypomniał o tym, że minione pokolenia były doświadczane tragediami okupacji, deportacji oraz donosicielstwa i zdrady.

Po południu Ojciec święty spotkał się w Katedrze Kowieńskiej z duchowieństwem, - kapłanami i siostrami zakonnymi z krajów bałtyckich. Podczas spotkania śpiewał wspólny chór kapłanów i sióstr z różnych zgromadzeń. Udział w tym chórze brały także 3 nasze siostry: s.Ingrida, s.Vitalija i s.Kristina.

Papież Franciszek powiedział do starszych kapłanów, sióstr i braci: „Macie nam wiele do powiedzenia i do nauczenia, a także wiele do zaproponowania, bez konieczności osądzania pozornej słabości młodszych. A wy, młodzi, kiedy w obliczu zniechęcających was małych rozczarowań macie skłonność do zamykania się w sobie, uciekania się do postaw i uników, które są niezgodne z waszą konsekracją, poszukujcie waszych korzeni i spójrzcie na drogę przebytą przez starszych – zachęcał Franciszek. - To właśnie prześladowania nakreślają cechy charakterystyczne nadziei chrześcijańskiej, ponieważ kiedy jest to tylko nadzieja ludzka, możemy się frustrować i być zmiażdżeni niepowodzeniem. Ale nie dzieje się tak w przypadku nadziei chrześcijańskiej: wychodzi z nich czystsza, bardziej doświadczona w tyglu udręki”. „Wy siostry, macie być Matkami, które kochają“, tak nas zachęcał Ojciec Święty.

Po zakończeniu pielgrzymki Papieża na Litwie, s.Vitalija razem 3 dziewczynami i z naszymi siostrami z Łotwy, oraz ich młodzieżą, pojechały drogą Papieża Franciszka, - do Łotwy i Estonii.

Mamy nadzieję że te spotkania przyniosą do naszych serc wiele łask, a tęcze który były podczas spotkań w Kownie nam przypomną, że cuda dzieją się już dziś.

s. Kristina K.

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl