1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

FIAT - Kim jesteśmy...

 

Jesteśmy wspólnotą świeckich katoliczek, kobiet stanu wolnego. Swoje życiowe powołanie realizujemy w duchowej i apostolskiej więzi ze Zgromadzeniem Sióstr Służek NMPN. W tej wspólnocie poznajemy maryjno – franciszkańsko - honoracką, duchową ścieżkę życia. Po niej staramy się codziennie zmierzać ku niebu drogami codzienności.

Maryjne FIAT kreuje nasz styl przyjmowania codzienności z rąk Najlepszego Ojca. Najważniejszą zaś misją – podobnie jak w wypadku sióstr życia wspólnego - jest świadectwo życia przeżywanego w duchu wiary, w miejscu, w którym mieszkamy i pracujemy. Często są to miejsca, do których nie mogą dotrzeć siostry życia wspólnego. O ile to możliwe, włączamy się także w misję, jaką ma do spełnienia w Kościele zgromadzenie zakonne służek Niepokalanej, współpracując z siostrami w dziełach, jakie prowadzą.

Wspólnota FIAT jest naszą duchową rodziną. Pogłębiamy więź z Bogiem, umacniamy więzi pomiędzy sobą i z całym zgromadzeniem sióstr, wspólnie umacniamy się w dawaniu świadectwa. Cechą naszej przynależności do wspólnoty jest dyskrecja, bez niepotrzebnego afiszowania się tym, w myśl słów bł. Honorata: „Im mocniejsza jest miłość do Chrystusa, tym głębsze może być ukrycie...”. Tym, co jedynie pragniemy ukazywać swoim życiem, jest miłość Jezusa do każdego człowieka i towarzyszenie osobom, w nawiązaniu i pogłębianiu z Nim duchowej więzi. W codzienności życia, w duchu maryjnego FIAT.

Początki

Bł. Honorat Koźmiński, kapucyn, powołując do życia, przed 140 laty (1878 r), zgromadzenie Służek Niepokalanej, widział w nim trzy grupy członkiń: siostry życia wspólnego, siostry zjednoczone i siostry stowarzyszone. Kościół tamtego czasu nie był jeszcze gotowy na zatwierdzenie podobnej formy życia poświęconego Bogu. Przez lata istniały więc jedynie siostry życia wspólnego. Po Soborze Watykańskim II, a szczególnie w ostatnich latach, Kościół wyraźnie inspiruje i zachęca zgromadzenia do duchowej więzi ze świeckimi. Oto przykłady: „…osoby konsekrowane powinny wielkodusznie zapewnić wsparcie i duchowe przewodnictwo wszystkim, którzy zwracają się do nich, przynaglani tęsknotą za Bogiem i pragnieniem życia zgodnego z nakazami swojej wiary” (Vita Consecrata 103). I w innym miejscu: „Dzisiaj dość liczne Instytuty, często pod wpływem nowych okoliczności, dochodzą do przekonania, że ludzie świeccy mogą mieć udział w ich charyzmacie. Są oni zatem zapraszani do głębszego uczestnictwa w duchowości i misji danego Instytutu. Można powiedzieć, że [...] rozpoczyna się˛ dziś nowy i bardzo obiecujący rozdział w dziejach relacji między osobami konsekrowanymi a laikatem” (Vita Consecrata 54).

W nawiązaniu do pierwotnej myśli Założyciela, w odpowiedzi na inspirację ze strony Kościoła, a także z racji na wyrażane zainteresowanie tą formą życia, zgromadzenie w ostatnich latach otworzyło się na osoby, które, pozostając świeckimi, pragną w duchowej i apostolskiej więzi ze zgromadzeniem realizować swoje życiowe powołanie. Mogą też, po odpowiedniej formacji, złożyć przyrzeczenie ślubu dziewictwa na ręce spowiednika.

 ----------------------------------------------------------------------------------

Jeżeli pragniesz:
  • uzyskać więcej informacji o Wspólnocie,
  • przeżyć dzień skupienia i modlitwy w naszym domu zakonnym,
  • skorzystać z duchowego towarzyszenia,
  • stać się członkinią Wspólnoty Apostolskiej FIAT
możesz to uzyskać zgłaszając się na adres:
 
Danuta Wróbel
Mariówka 3A
26-400 Przysucha
tel. 608 097 681
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl