1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Adwentowe rekolekcje dla dzieci

RYGA (Łotwa) - Cieszymy się, że także w tym roku mogłyśmy zorganizować adwentowe rekolekcje dla dzieci. To było tuż przed samym Bożym Narodzeniem – 22 grudnia. W rekolekcjach wzięło udział prawie 50 dzieci. Najmłodszy – Dominik miał 2 latka, a jego siostra Barbara – już 18. Jednak najliczniejsza grupa była w wieku 4 – 9 lat.

 

Cieszymy się, że przyjeżdżają nawet rodziny z innych, nawet dość odległych, miejscowości, spoza Rygi. Największa grupa (13) dzieci była z Limbaži – miasteczka, gdzie co miesiąc s. Inese katechizuje, już piąty rok. Świadczy to też, że takie rekolekcje, przygotowanie się na Boże Narodzenie, są bardzo potrzebne. Więc, raduje nas fakt, ze choć trochę możemy służyć, aby najmniejszych spośród nas przybliżyć do małego Jezusa. Jak zawsze, dzieci były zapoznawane z tajemnicą przyjścia Jezusa na ziemię, przez odczytanie Ewangelii. Następnie słuchały o tradycji dzielenia się opłatkiem, po czym zaczęły się różne warsztaty.

Bardzo dużo zawdzięczamy naszym woluntariuszkom, które pomagały przy prowadzeniu warsztatów. Bez nich ten dzień, który tak naprawdę dla dzieci trwa tylko 4 godziny (od 12 do 16), nie byłby tak bogato wypełniony różnymi „atrakcjami”. Niektórzy rodzice czy opiekunowie dzieci towarzyszyli im, żeby im pomóc. Chyba po raz pierwszy od trzech lat, odkąd organizujemy te rekolekcje, odwiedził nas… prawie prawdziwy święty biskup Mikołaj. Każde dziecko otrzymało od niego nie tylko prezent, ale i błogosławieństwo – znak krzyża na czole. Pięknie było widzieć ufne oczy dziecka, kiedy przybliżało się ono do świętego Mikołaja, żeby otrzymać swój dar. Warto zaznaczyć, że też naszym dobroczyńcom zawdzięczamy finansowe wsparcie naszej skromnej pracy z dziećmi.

Uwieńczeniem, oczywiście, było Eucharystia, w której dzieci brały czynny udział – zajmowały najlepsze miejsca naprzeciw ołtarza (większość na podłodze), służyły jako ministranci (było ich czterech – niezwykły widok w naszej kaplicy), brały udział w liturgii Słowa Bożego i w modlitwie wiernych. Mszy Świętej przewodniczył ks. Arnis Maziļevskis, obecnie ojciec duchowny Ryskiego Seminarium Duchownego. Mamy nadzieję, że i w następnym roku będziemy mogły kontynuować tę piękną tradycję.        

s. Anna

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl