1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Akademia patriotyczna w przedszkolu im. św. Franciszka z Asyżu w Kobyłce

KOBYŁKA - W barwach biało-czerwonych rozpoczeliśmy miesiąc marzec. Podniosłym Patriotycznym Apelem nasze Przedszkole uczciło przypadający na 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli kilkudziesięciu tysięcy Bohaterów – „Niezłomnych”, lecz zapomnianych - sprzeciwiających się pozornej, radzieckiej wolności, walczących z ukrycia o Niepodległą Polskę.

Akademię przygotowaną przez grupę 4-latków, pod kierunkiem s. Anny Cieślak, podziwiały zarówno przedszkolaki, jak i zaproszeni goście: rodzeństwo, rodzice i dziadkowie. Przygotowany program występu i prezentacja multimedialna przywołały pamięć kilkorga postaci, określanych mianem nieskazitelnych: rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Choć nieugięta walka „Leśnych” rysuje się jako trudna i tragiczna karta w historii Polski, to w sposób przystępny można opowiedzieć o niej nawet najmłodszym. Posłużyć może ku temu chociażby książka „Rycerze lasu”, autorstwa Weroniki Zaguły i Joanny Gajewskiej, opowiadająca
o Bartku i Franku, którzy jako mali chłopcy wkraczają w świat podziemia niepodległościowego. Jeszcze prostszym przykładem może być dobrze znana wszystkim bajka Charles’a Perraulta „Czerwony Kapturek”, w której znakomicie widać podobieństwo postaci i zdarzeń: Sowieci jako groźny wilk, który podstępem - przebierając się za dobrą babcię – próbuje "pożreć" Polaków - Czerwonego Kapturka.

            Historii nie da się przemilczeć. Uczmy więc dzieci jak odróżnić dobro od zła, jak odważnie stawać po stronie prawdy i w każdej sytuacji zachować się jak trzeba.

Cześć Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci!

Polska o Was nie zapomni, Żołnierze Niezłomni!

Paulina Mazur - nauczycielka

 

Zapowiedzi wydarzeń

TOŻSAMOŚĆ KOBIETY KONSEKROWANEJ - sesja w Mariówce…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl