1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Poświęcenie przedszkola w Rwandzie

KARAMA - W poniedziałek Wielkanocny, 22 kwietnia 2019 r., przybył do Karamy Zmartwychwstały Pan, nie tylko ze słowami: Pokój Wam, ale również: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie przeszkadzajcie im: do takich bowiem należy królestwo Boże (Łk 16b–17). Tego dnia miało miejsce poświecenie naszego przedszkola.

W 2016 roku, na prośbę księdza proboszcza, Siostry przejęły istniejące już przedszkole od parafii w Karamie. Na zajęcia z dziećmi siostry udostępniły swój pierwszy mały domek. Nie mieścił on wszystkich dzieci i zajęcia często odbywały się pod chmurką. Z czasem, liczba dzieci chętnych do formacji w przedszkolu prowadzonym przez siostry nieustannie rosła. Konieczne było wybudowanie nowego kompleksu przedszkolnego. Budowę rozpoczęto w czerwcu ubiegłego roku (2018). Tak ekspresowe wykończenia przedszkola stało się możliwe dzięki ofiarom dobrodziejów z Polski oraz dzięki „Kierującym” tą budową: jej Architektem był Duch Święty, a kierownikiem święty Józef.

Dnia 22.04.2019r. miało miejsce poświęcenie budynków przedszkola. Uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji Butare Ksiądz Biskup Philippe Rukamba. Obecni byli duszpasterze parafii z Karamy, przedstawiciele miejscowych władz państwowych oraz 163 osobowa grupa przedszkolaków i ich rodzice.Centralnym punktem programu była Eucharystia. Świątynia parafialna wypełniła się młodym Kościołem. Była podobna do Wieczernika w Dniu Zesłania Ducha Świętego – tyle języków ile dzieci!

Następnym punktem uroczystości było poświęcenie budynków przedszkolnych, przywitanie gości, część artystyczna przedstawiona przez dzieci oraz okolicznościowe przemówienia. W słowie skierowanym do uczestników uroczystości s. Stanisława Oszywa, przełożona Delegatury Afrykańskiej, przedstawiła profil wychowania w przedszkolu sióstr, podkreślając jego religijny charakter: naszym życzeniem jest, aby dzieci tego przedszkola – na wzór Patrona tego miejsca, świętego Franciszka - były narzędziami pokoju w swoim środowisku. Aby wychowywane w dobru i dla dobra, w przyszłości służyły dobru…

Wymownym znakiem Bożej Opatrzności była pogoda w czasie poświęcenia. To była pora deszczowa i należało się spodziewać deszczu. Dopiero w tym momencie, kiedy wszyscy zdążyli wejść do budynku, Pan Bóg wspomógł obfitym deszczem poświęcenie dokonane przez Księdza Biskupa - to był prawdziwy lany poniedziałek.

Uroczystość poświęcenia nowego, dużego budynku pomnożyła radość wielkanocną w naszych sercach. Współudział w tej radości mają także liczni dobrodzieje. Zabawkami i ofiarami z ich kolegami i koleżankami z Afryki podzieliły się dzieci z licznych szkół i przeszkoli z Polski: z Kobyłki, Pułtuska, Lublina, Augustowa, Ruśćca, Mroczkowa, Sokołowa, Olsztyna i wielu innych miejsc... Tego dnia uśmiechnął się cały świat, bo według myśli świętej Matki Teresy z Kalkuty:, gdy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat.

Podjęcie tego nowego wyzwania było możliwe dzięki talentom naszych sióstr Rwandyjek. Talent pedagogiczny, łatwość tworzenia czegoś z niczego i sam fakt bycia Rwandyjką dla Rwandyjczyków pozwolił włączyć w wychowanie najmłodszych całe bogactwo tej kultury. Opatrznościową pomocą jest obecnie misjonarka świecka z Polski, pani Ewa Starzyńska. Przygotowała ona wymowną dekorację. Obok siebie zawisły dwie duże flagi: polska i rwandyjska. Uroczystość potwierdziła trwającą czterdziesty drugi rok unię polsko-rwandyjską, jaką tworzą misje Zgromadzenia z Kościołem Rwandy.

Wszystkim – siostrom i darczyńcom -, którzy modlitwą i ofiarą uczestniczyli w budowie tego dzieła serdecznie dziękujemy: Niech Pan Jezus zapłaci i Święty nasz Ojciec Franciszek.

s. Stanisława Oszywa

Siostra Marie Thérèse Mukarusanganwa, dyrektorka przedszkola im. Św. Franciszka z Asyżu dzieli się swoją wielką radością i kieruje serdeczne podziękowanie do tych wszystkich, którzy mieli jakikolwiek udział w budowie i wyposażeniu nowego kompleksu przedszkolnego w Karamie.

W imieniu naszych dzieci z Karamy pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność tym wszystkim, którzy nas wspierają i nam pomagają, mimo, że nas nie znają. Drodzy darczyńcy, zapraszam Was do dzielenia naszej radości i do wspólnego wysławiania dobroci Boga, który uczynił wielkie rzeczy dla nas. Nasze dzieci, w liczbie 163, są bardzo szczęśliwe, bo mogą teraz mieć zajęcia w lepszych warunkach. W nowym kompleksie przedszkolnym mamy 3 klasy, 1 dużą salę, 3 mniejsze pomieszczenia do zagospodarowania, toalety… Pozostaje teraz wyposażenie.

Dziękujemy za nadesłane zabawki, lalki, klocki, gry. Dziewczynki, naśladując swoje mamy, z dumą noszą lalki i pluszowe zwierzątka na plechach... Chłopcy interesują się bardziej samochodzikami i klockami. Dzieci są bardzo zadowolone. Drodzy darczyńcy, kochane dzieci z Polski, niech Pan będzie Waszą nagrodą za Wasze dobre serce, które potrafi dzielić się z innymi. Wszystkie nasze maluchy z Karamy serdecznie Was pozdrawiają. Niech Wam towarzyszy radość i światło Zmartwychwstałego Chrystusa.

s. Marie Thérèse Mukashyaka

 

Zapraszamy również do VIDEOGALERII

Zapowiedzi wydarzeń

Kurs kroju i szycia w Mariówce. Nowa edycja…

Spotkania Wspólnoty SOS w roku 2020…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl