1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Cantate al Signore – Jubileusz Sandomierskiego Chóru Katedralnego

SANDOMIERZ - W niedzielę, 26 maja 2019, w Sandomierzu, miała miejsce niecodzienna uroczystość. Sandomierski Chór katedralny, którego dyrygentką jest s. Mariola Konopka służka NMPN,  świętował 125. rocznicę istnienia.

 

W uroczystym koncercie wystąpiły trzy chóry: Chór katedralny – Dostojny Jubilat; Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnobrzegu oraz Dziecięcy Chór Katedralny założony przez s. Mariolę w styczniu bieżącego roku. Chórami dyrygowały na zmianę s. Mariola i p. Agnieszka Gawrońska –dyrygentka chóru Szkoły Muzycznej.

Chóry, śpiewając wspólnie, zaprezentowały utwory sakralne: M. Frisiny- Cantate al Signore i Jubilate omnis terra; dwa opracowania Ave Maria – M. Lorenca i G. Cacciniego oraz na koniec Alleluja – Haendla. Wielkimi owacjami przyjęto też wykonanie sześciu fragmentów z opery Cud mniemany czyli Krakowiacy i Górale- Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Oprócz wspólnych, chóralnych części, były też partie solowe w wykonaniu chórzystów chóru katedralnego.

Ponadto s. Mariola przedstawiła krótki referat na temat Kultura muzyczna kolegiaty i katedry sandomierskiej, ukazując w nim wielką troskę minionych pokoleń o kult Boży, nie tylko o wystrój kościoła ale także o kunsztowną liturgię z bogatą muzyką. W XIX w. na skutek represji carskich i przemian w samym Kościele, musiano zrezygnować z okazałej muzyki w katedrze. Wtedy powstał amatorski chór katedralny, którym od 32 lat kieruje s. Mariola.

Koncert zgromadził wielu słuchaczy, wśród nich byli obecni: ks. bp Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz - który przemówił do zgromadzonych, ks. bp senior Edward Frankowski, kapłani, w tym Opiekun Chóru ks. Czesław Murawski i długoletni dyrygent chóru katedralnego ks. Henryk Ćwiek, Władze miasta Sandomierza i Powiatu, siostry zakonne, byli chórzyści i sandomierzanie.

J u b i l a t e   D e o !

s. MK

 

P o s ł u c h a j:

JUBILATE DEO

ALLELUJA - Haendla

Zapowiedzi wydarzeń

Kurs kroju i szycia w Mariówce. Nowa edycja…

Spotkania Wspólnoty SOS w roku 2020…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl