1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Książka o bł. Honoracie w języku łotewskim

W dniu 29 listopada br., w święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego, miała miejsce w Rydze podniosła uroczystość. Była to prezentacja nowej książki o bł. Honoracie Koźmińskim, wydanej w języku łotewskim w czerwcu, zatytułowanej „Architekt dusz”.

 

To pierwsza próba ukazania czytelnikowi w naszym ojczystym języku postaci Ojca Honorata w osobnej książce. Pozycja ta została wydana dzięki finansowemu wsparciu „Hilton Fund for Sisters”.

Wydanie zawiera niespełna 200 stron i strukturalnie jest podzielone na 4 części. Najpierw czytelnik zapoznaje się z życiorysem Ojca Honorata, nastepnie z jego duchową sylwetką, potem następuje historyczny opis początków działalności zgromadzeń Honorackich na Łotwie, i na zakończenie przytoczone zostają teksty O. Honorata o wierze.

Chociaż książka powstała dzięki staraniom sióstr służek, a w szczególności s. Otylii Kowalewskiej, swój wkład do rozdziału historycznego wniosły także siostry z innych zgromadzeń honorackich. Książka ma swoje początki w pracy licencjackiej s. Otylii. Z czasem Autorka zgromadziła też cenne informacje o działalności sióstr na terenie Łotwy pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku i zamieściła to w książce.

Prezentacja nowej książki miała miejsce w Rydze, w kościele OO. Kapucynów. Mszy Świętej przewodniczył Biskup pomocniczy Andris Kravalis. W nastrój adwentowy wprowadziła wystawa malarstwa „Początek” poświęcona tematyce duchowej. Po Mszy Świętej każdy mógł uczcić relikwie bł. ojca Honorata, oraz św. ojca Pio. Następnie, w bardziej kameralnym gronie, w sali parafialnej, przy poczęstunku i z przerwami muzycznymi, nastąpiła krótka prezentacja książki oraz opowieść o pielgrzymce do Asyżu niektórych przedstawicieli Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego.

Wydaje się, że O. Honorat osiągnął cel – przez powstanie książki jeszcze bardziej się umocniły wzajemne kontakty jego duchowych córek oraz całej rodziny Franciszkańskiej. Tak więc, niewątpliwie stosunkowo mała książka, jest wielkim wkładem w dzieło sióstr Rodziny Honorackiej na przestrzeni dłuższej niż 120 lat nieprzerwanej obecności na Łotwie.

s. Ania

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl