1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Nie bójcie się, ja zawsze będe przy was!

GIETRZWAŁD - Czas wakacji. Czas wypoczynku. Sam środek lata. A osiem dziewczyn zdecydowało się w dniach 19 – 22 VII 2020r. w Gietrzwałdzie pogłębić swoją relację z Bogiem podczas rekolekcji Maryjnych. Przygotowałyśmy dla dziewczyn biblijne spotkanie z Maryją w miejscu, gdzie Jej obecność jest nam tak bardzo bliska.

 

Była niesamowita radość, że te rekolekcje dla dziewczym zorganizowały wspólnie dwie Prowincje - Płocka i Siedlecka. Każda z nas: s. Ewa Biernacka, s. Agnieszka Kłosińska i s. Urszula Pachucka przede wszystkim starała się przekazać piękno naszego oddania Maryi i fenomen Gietrzwałdu. Podczas rekolekcji rozważałyśmy Słowo Boże metodą „skrutacji”. Codziennie pochylałyśmy się nad daną perykopą Biblijną przez godzinę a na zakończenie tyle samo czasu poświęciłyśmy na dzielenie się otrzymanym światłem. Konferencje głosił ksiądz Jarosław Klimczyk CRL. Rekolekcje oparte zostały na Orędziu papieża Franciszka na XXXV Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie. Wsłuchując się w treść orędzia i proponowanych przez papieża Franciszka fragmentów Biblii przygotowywałyśmy serca do oddania się w niewolę Maryi. To był cel rekolekcji. Znakiem tego zawierzenia Maryi były rozdane dziewczynom bransoletki niewolnictwa z medalikiem Niepokalanej. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że dziewczynom bardzo spodobał się Gietrzwałd. Wykazały się swoją inicjatywą: wstawały rano na odsłonięcie obrazu i dodatkowy różaniec, przychodziły na dodatkową Eucharystię, spotykały się przy źródełku by śpiewać pieśni Maryjne, zaproponowały by odprawić Drogę Krzyżową. Dla nas było to bardzo budujące i cieszące serce. W drodze powrotnej zatrzymałyśmy się razem z dziewczynami w Grunwaldzie i zwiedziłyśmy muzeum. Niech jednak same dziewczyny powiedzą czym dla nich był ten czas. Oto parę ich świadectw:

  1. Przyjazd do Gietrzwałdu był moim marzeniem. Było to niesamowite i nieziemskie przeżycie. Te kilka dni spędzonych na poznawaniu Matki Bożej i zgłębianiu Słowa Bożego przyniosły mi dużo owoców. Dzięki temu, że poznałam jaka naprawdę była Maryja, łatwiej mi z Nią rozmawiać. Do tej pory Maryja była przedstawiana mi bardzo wyniośle, prawda jest piękna i cudowna, lecz gdy dowiedziałam się jaka była zanim przyszedł do Niej Anioł, poczułam się lepiej. To bardzo mnie do Niej zbliżyło. Naprawdę ujrzałam siebie w Jej oczach. Odkryłam dzięki Słowu Bożemu, że to nie ja sobie wybrałam Maryję, ale już Pan Jezus na Krzyżu mi dał Ją za Matkę. To On mnie Jej oddał. I to na Krzyżu... Poprzez Skrutację naprawdę mocno to do mnie dotarło i poruszyło do głębi. Zrozumiałam, że w jednym momencie ja, taka słaba i grzeszna mam ogromną władzę. Przyjąć dar od Ukrzyżowanego lub odrzucić ten Skarb jaki nam dał. Po uświadomieniu sobie powagi sytuacji, nie mogłam podjąć innej decyzji, jak z otwartym i skruszonym sercem powiedzieć: "tak, Panie przyjmuję Twoją Matkę Maryję do siebie". Nie mogłam zrobić inaczej bo za bardzo kocham Pana Jezusa. Z pełną świadomością i chęcią w sercu oddałam Maryi całą siebie, nie zostawiając nic dla siebie. Bo gdzie będzie mi lepiej niż nie u Matki? Kto zaopiekuje się mną lepiej niż Maryja?... Nie ma innej piękniejszej drogi do Jezusa niż przez ręce Maryi. Na tych rekolekcjach naprawdę w 100% to zrozumiałam. Wcześniej wiedziałam, teraz rozumiem. Chwała Panu!
  2. Rekolekcje w Gietrzwałdzie dużo mi pokazały. Otworzyłam oczy i serce na Boga, Jezusa i Maryję. Nauczyłam się zawierzyć Maryi. Poznałam także dziewczyny, którym jestem wdzięczna za świadectwo wiary, które mi pokazały swoją postawą, mową i czynami. Podczas rekolekcji poznałam metodę skrutacji. Chociaż jest to trudna forma rozmowy z Bogiem, nauczyłam się słuchać tego co Pan chce mi przekazać przez Pismo Święte. Wspólny śpiew na chwałę Bogu, Jutrznia, Msze Święte bardzo mnie zbliżyły do Boga i Maryi. Adoracja wieczorna była piękną rozmową między mną, a Jezusem i zarówno bardzo wzruszającą. Pomimo tego, że byłam na wielu rekolekcjach, to te były nadzwyczajne , ponieważ dużo z nich wyciągnęłam o Maryi. Również były takie, dzięki dziewczynom, które poznałam i siostrom, które tam ze mną były. Spotkała mnie w Gietrzwałdzie wspaniała przygoda i dziękuję za to Bogu.
  3. Rekolekcje pomogły mi spojrzeć na Maryję z innej strony, jako młodej dziewczyny, która przeżywała to co my, też miała swoje plany i marzenia, ale gdy musiała wybrać czyją wolę pełnić, wybrała wolę Pana Boga i zyskała więcej niż się spodziewała. Rozważanie Pisma Świętego pomogło na nowo spotkać się z Bogiem i zagłębić się w osobistej rozmowie z nim.
  4. Na samym początku - gdy tylko dostałam propozycję udziału w rekolekcjach, pomyślałam, że byłby to dobry sposób znowu powrotu do Boga, bo w ostatnim czasie poczułam, że dzieje się coś złego; pogubiłam się trochę i chyba przeżywałam kryzys wiary. Już od pierwszego dnia rekolekcji w mojej głowie pojawiały się myśli "co ja tak właściwie tu robię?!" I zdałam sobie sprawę że moja wiara czy oddanie się Bogu nie jest tak wielkie jak pozostałych uczestniczek. I właśnie to przekonanie wzbudzało we mnie najwięcej sprzeczności. Punktem zwrotnym była moja pierwsza skrutacja, to właśnie wtedy poczułam, że Bóg faktycznie do mnie mówi, i że odpowiedzi na wszystkie pytania są właśnie w Piśmie Świętym. Ponadto wspólne rozważania po skrutacjach i słowa kierowane przez księdza rekolekcjonistę podczas kazań czy konferencji co raz bardziej utwierdzały mnie w przekonaniu, że nie jestem tam przez przypadek, lecz taka była wola Boska. Ten wyjazd, A w szczególności zawierzenie Maryi na nowo umocnił i pogłębiał moją wiarę, A także otworzył oczy na wiele spraw.

Niech owoce tych rekolekcji trwają a Maryja błogosławi te serca Jej oddane.

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl