1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Tożsamość chrześcijanina. Osiem błogosławieństw.

KAŁKÓW-GODÓW - "Tożsamość chrześcijanina. Osiem błogosławieństw" – Tak były zatytułowane rekolekcje dla Wspólnoty Modlitwy Sercem Ogarnąć Serce „Odmawiajcie różaniec”, które pomimo trwającej pandemii odbyły się w dniach 10-13 września 2020 r. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie.

 

Prowadzący je – o. Adam Hrabia, karmelita z Piotrkowic – nawiązując do stwierdzenia Ojca Świętego Franciszka, że błogosławieństwa wygłoszone przez Pana Jezusa na górze, to „dowód tożsamości” chrześcijanina, ponieważ przedstawiają rysy oblicza samego Jezusa, Jego styl życia, analizował poszczególne grupy osób „szczęśliwych” i podsuwał konkretne wskazówki, jak być takim człowiekiem, jak uzyskać status „błogosławionego” w oczach Jezusa.

W rekolekcjach wzięło udział 17 osób z różnych stron Polski: z Pilawy, z Opola Lubelskiego, z okolic Łaskarzewa, z Tomaszowa Mazowieckiego, z Radomia, z Przysuchy i okolic. Wśród uczestników było 5 panów i 12 pań – członków i sympatyków Wspólnoty SOS. Niektórzy uczestnicy przeżywali już 3. raz rekolekcje, czyli od początku ich organizowania, inni 2. raz a jeszcze inni 1. raz.

Dzień zjazdu – czwartek 10 września – rozpoczęliśmy od możliwości sakramentu pokuty i od Eucharystii. Potem wspólna kolacja i wieczorek zapoznawczy, organizacyjny i rekreacyjny. Grupa szybko poczuła się dobrze i u siebie.

Kolejny dzień – piątek – rozpoczęliśmy Jutrznią i medytacją Słowa Bożego. W tym dniu mieliśmy też możliwość zwiedzenia sanktuarium – głównie Golgoty – pod kierunkiem przewodnika. Oglądaliśmy również „Panoramę Świętokrzyską”. Po obiedzie udaliśmy się na Drogę Krzyżową, aby w dniu męki Pana Jezusa podziękować za Jego miłość aż po krzyż i śmierć dla naszego zbawienia. W tym dniu podczas konferencji przed południem i po południu o. Adam przybliżał nam głębokie prawdy płynące z czterech pierwszych błogosławieństw. Eucharystię przeżywaliśmy w małym kościółku św. Pio, który bardzo przypadł rekolektantom do serca i chętnie do tego kościoła zachodzili. Natomiast wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia, różaniec i adoracja były w kaplicy wieczystej adoracji w głównym kościele. Wieczorem, poznawaliśmy sylwetkę człowieka błogosławieństw – bł. Honorata Koźmińskiego. Każdy uczestnik wylosował myśl z jego pism – i okazało się, że każdy wylosował tę szczególnie na ten czas potrzebną dla niego, tę bliską stanowi jego duszy. Tak działają święci. Na koniec chętni obejrzeli film o ks. Janie Ziei – „Prorok”.

W sobotę, oprócz stałych punktów programu – Jutrzni, medytacji, Eucharystii, 2 konferencji, różańca, adoracji, posiłków oczywiście, na wieczornym spotkaniu zrobiliśmy czas dzielenia się, gdyż w niedzielę w sanktuarium odbywały się dożynki i chcieliśmy choć trochę doświadczyć tego świętowania. Wszyscy uczestnicy wyrażali radość z przybycia na rekolekcje, z przeżytego czasu, usłyszanych treści i atmosfery panującej podczas tych dni. Ze względu na charakter grupy – Członkowie wspólnoty modlącej się o trzeźwość – kilka osób dzieliło się różnymi problemami w rodzinie, zwłaszcza płynącymi z uzależnień. Ciekawe były świadectwa dotyczące życia poszczególnymi błogosławieństwami. Uczestnicy podkreślali też, które błogosławieństwo jest dla nich szczególnym zaproszeniem i wezwaniem na przyszłość. Na koniec tego spotkania wszyscy otrzymali płatki róż, które w święto św. Teresy od Dzieciątka Jezus (1.10. 2019 r.) były poświęcone w piotrkowickim Karmelu. Św. Terenia – kolejny człowiek błogosławieństw – twierdziła, że jej misja nie skończy się wraz ze śmiercią, ale w niebie będzie wypraszać łaski u Jezusa i będzie sypać je na ziemię, jak płatki róż. Modlitwa do św. Teresy na jej obrazku, który wszyscy otrzymali nawiązuje do tej metafory, którą posłużyła się Święta. Po wzajemnych podziękowaniach spotkanie zakończyliśmy modlitwą.

W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele o godz. 10.00. razem z parafianami i pielgrzymami. Od godz. 11.00 do 13.00 chętni mogli włączyć się w orszak dożynkowy lub oglądać go z kościelnego placu. Obiadem o godz. 13.00 zakończyliśmy rekolekcje, a 9 osób skorzystało jeszcze z okazji, że głosił je karmelita i przyjęło szkaplerz karmelitański.

Wielkie podziękowanie składamy Kapłanom i Siostrom Służkom posługującym w sanktuarium i Domu Pielgrzyma w Kałkowie. Dzięki ich otwartości czuliśmy się u siebie. Bóg zapłać.

Kolejne rekolekcje w 2021 r. – może w maju. A temat już poddali uczestnicy tych rekolekcji – miłość – Hymn o miłości wg 1 Kor 13. 1-13. Niech się tak stanie. Amen.

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl