1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ten dzień był inny - ukryte świętowanie w Karamie

KARAMA - RWANDA 8 września 2020r., w święto Matki Bożej Siewnej, wspólnota zakonna Delegatury Afrykańskiej  powiększyła sie o dwie nowe siostry: Egidia Mukamusoni i Chantal Niragire. Uroczystość pierwszych ślubów zakonnych przeżyłyśmy w gronie ściśle rodzinnym i wszyscy byliśmy zadziwieni jej prostota a zarazem głębią.

 

Tak swoje przeżycia opisuje s. Stanisława Oszywa, przełożona Delegatury Afrykańskiej.

Z racji istniejącej sytuacji pandemii koronawirusa i dużych obostrzeń co do liczby osób, ich pochodzenia oraz formy bycia razem jakichkolwiek zgromadzeń modlitewnych czy świeckich, nasze świętowanie wyglądało inaczej niż do tej pory. W Rwandzie nie może gromadzić się więcej jak 30 osób i potrzebne jest zaświadczenie ujemnego testu, który kosztuje 50$ na osobę!!! To astronomiczna suma dla prostych ludzi ze wsi zajmujących się uprawą roli. Nasze zgromadzenie liturgiczne - z pomocą księdza proboszcza - potraktowałyśmy umownie jako spotkanie rodzinne. Tym sposobem zapewniłyśmy sobie usprawiedliwienie w razie nieprzewidzianej kontroli ze strony państwowych władz lokalnych. Aby móc zachować odpowiednią odległość, Msza święta była w dużej sali przedszkola. Aby nie stwarza pozorów święta, najbliższa rodzina sióstr przyszła w maskach i codziennym ubraniu - dopiero u nas przebierano sie w stroje świąteczne. Obydwie siostry są z Karama wiec nie było dużego problemu z przemieszczeniem się w sposób dyskretny. A ponieważ od sióstr codziennie słychać śpiewy liturgiczne wiec nawet dzieci nie zauważyły ze TEN DZIEŃ był inny.

Kilka zdań z samej Eucharystii dodaje s. Monika Kargol, najmłodsza misjonarka.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Francis Nolawula w asyście księdza Wikarego Alberta Bigitimana. Cała liturgia łącznie z ceremonią składania ślubów, odbyła się w języku kinyarwanda. Siostry Egidia i Chantal z radością w sercach złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W czasie przeistoczenia Dobry Bóg przyjął i przemienił wszystko na pożytek Kościoła Afrykańskiego i świata całego. Ksiądz proboszcz w swojej homilii zaznaczył, że poświęcić swe życie dla Pana Boga to nic innego jak żyć Ewangelią i radami ewangelicznymi. Bóg codziennie nas zaprasza by wchodzić w tajemnice Boże, by odkryć, co jest największą tajemnicą miłości. Zachęcał siostry neoprofeski do praktyki otwartych serc na Boga w każdej sytuacji życiowej, bo to jest właśnie droga dla osób Jemu poświeconych.  

Początek nowego etapu drogi jaką jest konsekracja zakonna to wielka radość dla całego Zgromadzenia. Życzymy siostrom wierności i ufności w codzienności oraz nieustannego radosnego wzrastania w miłości.

Zapraszamy do GALERII

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl