1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Promyk Bożego uśmiechu w czasie pandemii

KARAMA (RWANDA)  W dniu 28 listopada Kościół w Rwandzie obchodzi liturgiczne Święto Matki Bożej z Kibeho – Matki Słowa. W tym szczególnym dniu, kiedy wszystkie siostry służki modlą się za dzieło misyjne Zgromadzenia, wspólnota misyjna służek została ubogacona szczególną perłą – Marguerite Ndayizeye. Jej imię Marguerite to z greckiego perła, a Jej nazwisko tłumaczy się z j. rwandyjskiego jako ufność.Tego dnia s. Marguerite złożyła śluby wieczyste w kościele parafialnym w Karamie.

 

Uroczystej Mszy świętej w asyście siedmiu kapłanów przewodniczył ksiądz Biskup Philippe Rukamba,ordynariusz diecezji Butare. W homilii ks. Biskup podkreślił ważny element świadectwa osoby konsekrowanej – radosną i przepełnioną miłością służbę. Na wzór Maryi ma ona wkładać całe serce w to, co robi i robić to z miłości. I tym się różni od innych ludzi wykonujących te same prace.

Po homilii s. Marguerite złożyła śluby wypowiadając znane wszystkim służkom słowa: Dla większej chwały Bożej (…) ja, siostra Marie Marguerite, składam w ofierze Bogu Wszechmogącemu całą siebie (…) i ślubuję zachować czystość, ubóstwo i posłuszeństwo przez całe życie moje.Następnieneoprofeska podpisała akt wieczystych zaślubin na ołtarzu i na nim go pozostawiła, aby złączyć ofiarę swojego życia z ofiarą Jezusa Chrystusa.

W tym szczególnym dniu siostrze Marguerite towarzyszyła nie tylko rodzina zakonna, którą obrała sobie na zawsze, ale również Ojciec i najbliższa rodzina naturalna. Mama radowała się najmłodszą córką z nieba. Niestety liczba osób biorących udział w uroczystości była ograniczona z powodu restrykcji związanych z pandemią. Pusty niemal kościół przy tak ważnym święcie, to smutny widok, co w kulturze rwandyjskiej dało się odczuć jeszcze dotkliwiej. Zabronione były tańce, a przecież są one wrośnięte w każdy wymiar świętowania. Piękne śpiewy i oprawa liturgiczna pozwoliły uczestnikom skupić uwagę na najważniejszych aspektach tego dnia – na Eucharystii i włączonych w nią ceremonii ślubów wieczystych..

s. Stanisława Oszywa

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl