1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Dzień modlitwy wspólnoty "Sercem Ogarnąć Serce"

RYGA - ŁOTWA   Mimo związanych z pandemią ograniczeń, które od dawna utrudniają codzienne życie, 22 sierpnia br. członkowie wspólnoty "Sercem Ogarnąć Serce" zgromadzili się na kolejnym spotkaniu wspólnej modlitwy. Znamienne, że ten dzień – już piąta rocznica spotkań – przypadł na zakończenie oktawy uroczystości Wniebowzięcia Maryi, w dniu wspomnienia Maryi Królowej.

To wspomnienie zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Ta zbierzność liturgiczna dla nas, sióstr służek Najświętszej Maryi Niepokalanej, było jak "uśmiech Nieba", jako znak opieki i modlitwy Matki Bożej, gdyż data nie była specjalnie wybrana przez nas, tylko dostosowana do możliwości spotkań w okresie pomiędzy falami zobostrzeń Covid-19.

Wiodący temat dnia, w który wprowadzili nas goście z Polski – ks. Sławomir Płusa, s. Ewa Stołarek i s. Krystyna Woźniak, był: "Serce Jezusa, Serce Maryi i Serce Józefa". Siostra Ewa, na podstawie listu apostolskiego Ojca Świętego Franciszka „Patris corde”, dzieliła się z uczestnikami spotkania tajemnicą serca św. Józefa. Z kolei dla głębszego objawienia tajemnicy Serca Najświętszej Maryi Panny siostra Ewa oprowadziła słuchaczy po wezwaniach Litanii Loretańskiej. Jak zaświadczyła jedna z członkiń wspólnoty modlitewnej, przemówiło do niej szczególnie wyjaśnianie tych tytułów Maryi, które są owocem Jej odpowiedzi i współpracy z łaską Bożą, ponieważ te cnoty możemy otrzymać także my, wierzący, wiernie podążających za wezwaniem Jezusa.

Podczas modlitwy różańcowej rozważaliśmy Tajemnice Chwalebne wzbogacone przez refleksje sióstr nawiązujących do objawień w Gietrzwałdzie oraz na przesłaniu Matki Bożej. Właśnie w piątej tajemnicy chwalebnej różańca wspominamy ukoronowania Maryi Królową nieba i ziemi.

Następnie ks. Sławomir, pochylając się nad tajemnicą Najświętszego Serca Jezusa, zachęcał obecnych do zastanowienia się nad Słowem Bożym: „Wszystko przekazał mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten komu Syn zechce objawić” (Mt 11,27). Ksiądz wielokrotnie podkreślał, że Serce Jezusa, a także serca Dziewicy Maryji oraz św. Józefa chcą nas zjednoczyć z Sercem Ojca Niebieskiego. Chrystus przyszedł na świat, abyśmy mogli być dziećmi Ojca Niebieskiego oraz byśmy pomogli innym doświadczyć Jego miłości. Poprzez wydarzenia z własnego życia oraz popzez świadectwa, zdobyte w doświdczeniu posługiwania innym, ksiądz żywo przekazał obecnym prawdę o tym, że brak miłości rodzicielskiej w dzieciństwie zadaje głebokie rany, a dorastając tylko doświadczenie Bożej miłości pomaga nam prawdziwie kochać siebie i bliżnich.

Po wspólnym obiedzie w przyklasztornym ogrodzie nastąpiła kulminacja dnia - adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz celebracja Eucharystii. „Ukoronowaniem” modlitwy tego dnia było uczestnictwo liturgii muzycznej członków ze wspólnoty „Effata”. Radość przepełniająca serca oraz głęboki wewnętrzny pokój były owocem uwielbienia Boga w pieśniach.

 

Zapowiedzi wydarzeń

This category don't have any products

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl